Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klienci Aquamaris wracają do kraju. Nie wszyscy samolotem

Nie dla każdego będzie miejsce w samolocie. Część klientów upadłego biura spędzi ponad 30 godzin w autobusie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leaf/Dreamstime.com)

*Klienci bielskiego biura podróży Aquamaris, które ogłosiło bankructwo, sukcesywnie wracają do kraju. *

aktualizacja: 19:29

Nie wszyscy mogą liczyć na transport samolotem, część z nich przyjedzie do Polski autokarami. Gdy biuro ogłosiło niewypłacalność, poza granicami było ponad 600 jego klientów. Pierwsi wrócili do kraju już wczoraj. Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach poinformował, że jeszcze dzisiaj wieczorem do kraju wyleci kolejna, 15-osobowa grupa z Hurghady, a w nocy z niedzieli na poniedziałek z Kairu do Warszawy wylatuje ostatnich 29 klientów Aquamaris przebywających w Egipcie.

Klienci Aquamaris, którzy polecieli do Egiptu - było tych osób 96 - nie musieli skracać pobytu. Od ogłoszenia upadłości biura do wylotu koszty ich pobytu za granicą pokrywał urząd marszałkowski. Jeszcze dzisiaj z wyspy Rodos ma wyruszyć do kraju 120-osobowa grupa, której - mimo starań - nie udało się załatwić transportu lotniczego. Po podróży promem do Pireusu, jutro wyruszą do Polski autobusami, co zajmie ponad 30 godzin. Urząd marszałkowski ma zadbać o posiłki dla tych osób podczas podróży.

Turyści, którzy pojechali z Aquamaris na tę grecką wyspę musieli przerwać wypoczynek. Zarezerwowano także przelot dla 136 osób wypoczywających na Krecie. Turyści będą wracać jutro i wylądują w Poznaniu, we Wrocławiu oraz Gdańsku. Także ci turyści nie musieli skracać wakacji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m155284.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/bankructwo;biura;podrozy;ma;byc;wieksza;ochrona,74,0,1132106.html) *Turyści mają dostać większą ochronę * Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie interesów klientów upadłych biur podróży. W Grecji do 11 sierpnia pozostanie jeszcze 116 turystów. W ich przypadku Aquamaris opłaciło pełny pobyt. Urząd Marszałkowski jest w trakcie rozmów z przewoźnikami lotniczymi, aby zapewnić przelot do kraju. W najlepszej sytuacji jest 167 osobowa grupa w Bułgarii. W tym przypadku Aquamaris pokryła prawie cały koszt pobytu, łącznie z przelotami do Polski. Grupa z Bułgarii powróci 6 sierpnia do kraju.

Wszystkie koszty wynikające z organizacji powrotu są pokrywane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego z tzw. kwoty gwarancyjnej, jaką jest zobowiązane zabezpieczyć biuro podróży, aby uzyskać wpis do rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystyki. W przypadku Aquamaris ta kwota ubezpieczenia to około 126 tys. euro.

Samorząd woj. śląskiego dowiedział się o sytuacji Aquamaris 2 sierpnia po południu - ze strony internetowej biura. Rozpoczął wówczas przygotowania do organizacji powrotu klientów biura do Polski, kontaktując się m.in. z przewoźnikami i polskimi konsulami w poszczególnych krajach.

Wczoraj urząd marszałkowski woj. śląskiego uruchomił infolinię dla klientów Aquamaris. Dzięki niej można uzyskać informacje ws. pomocy samorządu dla klientów Aquamaris. Pytać można pod numerem telefonu: +48 (32) 77 40 973, faxu: +48 (32) 77 40 911 lub wysyłając e-mail na adres: sport@slaskie.pl

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m8829.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biura;podrozy;bankrutuja;agenci;rozliczeniowi;nie;chca;ponosic;kosztow;i;ryzyka,50,0,1136946.html) *Za wakacje nie zapłacisz kartą. Dlaczego? * Od początku wakacji zbankrutowało w Polsce kilka biur podróży. Wiceprezes Aquamaris Ewa Kanik w oświadczeniu opublikowanym 2 sierpnia na stronie internetowej firmy podała, że wpływ na decyzję o ogłoszeniu niewypłacalności miał _ nagły spadek sprzedaży spowodowany kryzysem na rynku _. To efekt m.in. problemów firmy lotniczej Air Poland, na bazie której biuro podróży skonstruowało swoją letnią ofertę, a także biura Sky Club, z którym Aquamaris związany był umowami dotyczącymi przelotów czarterowych.

Ponadto bielskie biuro - jak podano w oświadczeniu - do czwartkowego popołudnia nie otrzymało potwierdzenia rejsów od brokera na wyloty z kraju między 2 a 5 sierpnia. Według Kanik dodatkowym argumentem za ogłoszeniem niewypłacalności była odmowa kontynuowania przez ubezpieczyciela gwarancji, co doprowadziło do wycofania się potencjalnego zagranicznego inwestora spółki.

Od początku sezonu turystycznego upadłość lub niewypłacalność ogłosiło już kilka biur podróży. Upadłość ogłosiły także spółki lotnicze należące do grupy OLT Express: OLT Express Regional (realizująca loty krajowe) oraz OLT Express Poland (realizująca loty czarterowe dla biur podróży).

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejni turyści wracają na koszt samorządów To urząd marszałkowski województwa śląskiego organizuje im powrót do kraju. W sumie za granicami przebywa około 600 klientów biura.
400 turystów poza krajem. A biuro upadło Wczoraj do Polski powróciło kilkadziesiąt osób, które spędzały wakacje w Egipcie. Już zapowiadają pozew zbiorowy.
Wiadomo co z klientami upadłego Blue Rays Z Egiptu wróciło 180 turystów biura podróży Blue Rays. Kolejne 180 osób ma przylecieć do Warszawy po południu, a dalsze 82 w ciągu najbliższych dni.
Tagi: bankructwa biur podróży, aquamaris, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz