Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopot z ERM2. Nie spełniamy kryteriów

0
Podziel się:

- Nie będziemy ich spełniać w również przyszłym roku - ocenia Dariusz Filar z RPP.

Kłopot z ERM2. Nie spełniamy kryteriów
(PAP/Paweł Kula)
bELzwJTp

_ - Kryterium inflacyjnego nie będziemy spełniać w również przyszłym roku - _ ocenia Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej. - _ Z moich wyliczeń wynika, że będzie nam brakowało punktu procentowego. _

Obecnie działa bardzo wiele czynników utrudniających wejście do ERM2. Zdaniem Dariusza Filara podanie kolejnej, sztywnej daty przyjęcia euro w Polsce zmniejszyłoby wiarygodność tego procesu.

_ - Z jednej strony należy pokazać, że pracujemy intensywnie nad wszystkimi rozwiązaniami formalno-prawnymi oraz, że czekamy na optymalny moment wejścia do ERM2 z punktu widzenia makroekonomicznego _ - powiedział.

bELzwJTr

_ - Bardzo wysoka zmienność na rynku walutowym w oczywisty sposób utrudnia stabilizację kursu w trakcie przebywania w ERM2. Do tego dochodzą własne, wewnętrzne napięcia w strefie euro, znajdujące wyraz w długoterminowych stopach procentowych, brak uporządkowania kwestii formalno-prawnych _ - powiedział Filar.

Dodał, że kolejne to możliwe problemy ze spełnieniem kryteriów nominalnych, których wypełnienie wymagałoby bardzo dokładnego dostosowania polityki pieniężnej w odpowiednim horyzoncie.

_ - Kryterium inflacyjnego w tej chwili nie spełniamy. Patrząc na prognozę inflacji HICP w Polsce i Europie należy się liczyć, że w przyszłym roku nie będziemy dość mocno spełniali tego kryterium _ - powiedział.

bELzwJTx
bELzwJTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)