Notowania

Kłopot z ERM2. Nie spełniamy kryteriów

- Nie będziemy ich spełniać w również przyszłym roku - ocenia Dariusz Filar z RPP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

_ - Kryterium inflacyjnego nie będziemy spełniać w również przyszłym roku - _ ocenia Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej. - _ Z moich wyliczeń wynika, że będzie nam brakowało punktu procentowego. _

Obecnie działa bardzo wiele czynników utrudniających wejście do ERM2. Zdaniem Dariusza Filara podanie kolejnej, sztywnej daty przyjęcia euro w Polsce zmniejszyłoby wiarygodność tego procesu.

_ - Z jednej strony należy pokazać, że pracujemy intensywnie nad wszystkimi rozwiązaniami formalno-prawnymi oraz, że czekamy na optymalny moment wejścia do ERM2 z punktu widzenia makroekonomicznego _ - powiedział.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ "Teraz jest zły moment na wejście do ERM2" ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/teraz;jest;zly;moment;na;wejscie;do;erm2,230,0,446182.html )
    * [ Balcerowicz: Wejście do ERM2 opóźnione, ale o miesiące ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;wejscie;do;erm2;opoznione;ale;o;miesiace,234,0,442346.html )
    * [ Poufny raport MFW: Euro lekiem na kryzys ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/poufny;raport;mfw;euro;lekiem;na;kryzys,83,0,441939.html )

_ - Bardzo wysoka zmienność na rynku walutowym w oczywisty sposób utrudnia stabilizację kursu w trakcie przebywania w ERM2. Do tego dochodzą własne, wewnętrzne napięcia w strefie euro, znajdujące wyraz w długoterminowych stopach procentowych, brak uporządkowania kwestii formalno-prawnych _ - powiedział Filar.

Dodał, że kolejne to możliwe problemy ze spełnieniem kryteriów nominalnych, których wypełnienie wymagałoby bardzo dokładnego dostosowania polityki pieniężnej w odpowiednim horyzoncie.

_ - Kryterium inflacyjnego w tej chwili nie spełniamy. Patrząc na prognozę inflacji HICP w Polsce i Europie należy się liczyć, że w przyszłym roku nie będziemy dość mocno spełniali tego kryterium _ - powiedział.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wprowadzenie euro w polsce, filar, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz