Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poufny raport MFW: Euro lekiem na kryzys

0
Podziel się:

Włodarze Funduszu chcą złagodzenia kryteriów zwiększania eurolandu.

Poufny raport MFW: Euro lekiem na kryzys
(Robert Milek/Dreamstime.com)

_ - Dotknięte kryzysem kraje Unii Europejskiej powinny zastąpić swoje waluty euro, nawet bez uprzedniego formalnego przystąpienia do strefy euro _- napisano w poufnym raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, cytowanym przez _ Financial Times _.

Zdaniem autorów raportu strefa euro mogłaby rozluźnić warunki przystąpienia nowych członków tak, aby aplikujące kraje mogły uzyskać status quasi-członka, bez udziału w Europejskim Banku Centralnego.

_ - Główna korzyść dla krajów UE wynikająca z przyjęcia euro jest związana z rozwiązaniem problemu ze spłatą zakumulowanego długu zagranicznego _ - napisano w raporcie.

_ - Bez euroizacji, rozwiązanie problemu skumulowanego długu denominowanego w walucie obcej będzie wymagało ogromnej redukcji wydatków w pewnych krajach w warunkach rosnącego oporu politycznego _ - napisano.

Jak informuje _ Financial Times _ cytowany raport został przygotowany w zeszłym miesiącu, aby przekonać zarówno Unię Europejską jak i kraje Europy Wschodniej do wsparcia strategii antykryzysowej.

Zarówno jednak członkowie strefy euro, jak i kraje Europy Wschodniej odrzucają proponowane przez MFW reformy, m.in. rozluźnienie kryteriów przystępowania do strefy euro.

MFW szacuje, że rynki wschodzące - łącznie z Turcją - będą musiały zrolować w 2009 roku ponad 413 mld dolarów zapadalnego długu zagranicznego i pokryć przewidywany na 84 mld dolarów deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Zgodnie z prognozami autorów raportu luka finansowa w krajach regionu wyniesie 123 mld dolarów w 2009 roku i 63 mld dolarów w roku następnym.

W raporcie zaznaczono, że chociaż wiele z tych środków może pochodzić z MFW, może okazać się, że niezbędne jest pozyskanie do 105 mld dolarów z innych środków, włączając w to Unię Europejską.

ZOBACZ TAKŻE:

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)