Notowania

decyzja knf
27.11.2018 16:42

KNF nie zgadza się na działalność Polskiego Banku Apeksowego

Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności Polskiemu Bankowi Apeksowemu, który zrzesza 56 banków spółdzielczych. Bank nie spełnia warunków. O sprawie decydował m.in. nowy szef KNF Jacek Jastrzębski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Decyjza KNF ws. Polskiego Banku Apeksowego

Komisja Nadzoru Finansowego 27 listopada odmówiła wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy. Tego samego dnia KNF opublikowała komunikat w tej sprawie.

Czytamy w nim, że zgodnie z prawem KNF wydaje zezwolenie na rozpoczęcie przez bank działalności po stwierdzeniu, że ten:

- jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności;

- zgromadził w całości kapitał założycielski;

- dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej;

- spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

„Komisja Nadzoru Finansowego, realizując ustawowe zadania przewidziane dla organu nadzoru, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa rynku finansowego uznała, że zezwolenie na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy SA nie może zostać wydane, z uwagi na stwierdzony brak należytego przygotowania organizacyjnego do rozpoczęcia działalności, niedysponowanie odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej oraz niespełnianie warunków określonych w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku” – czytamy w komunikacie.

„Banki spółdzielcze tworzące PBA SA mogą podjąć działania w celu zrzeszenia się w obecnie funkcjonujących zrzeszeniach BPS lub SGB i tym samym wstąpienia do Systemów Ochrony Instytucjonalnej lub też mogą wystąpić do KNF o zezwolenie na prowadzenie samodzielnej działalności tj. poza zrzeszeniami (banki spółdzielcze, których fundusze własne stanowią równowartość w złotych co najmniej 5 mln euro)” - dodano.

*Zobacz też: Kongres 590 – Rozmowa ze Zbigniewem Jagiełło *

KNF podała też wyniki głosowanie w tej sprawie. Za odmową wydania zezwolenia głosowali: J. Jastrzębski (nowy szef Komisji), M. Obroniecki, M. Pachucki oraz Z. Sokal. Przeciwko odmowie wydania zezwolenia głosowali: A. Diakonow, J. Wojtyła, A. Kaźmierczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: decyzja knf, knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2018

MilyCo Ty możesz wiedzieć o jakimś knuciu to Knf łącznie z nowym przewodniczącym knuje jak pozbyć się porządnych banków i je przejąć

27-11-2018

regolDobrze, ze ten nowy popsul szyki tym znowu knujacym dziadom bez kompetencji. Powolutku by wyprowadzili kase do Izraela.

28-11-2018

miesiąc wczesniejna ten Amperowy to by się "dobra zmiana" zgodziła ; rrrozumiemy się ? noo ! ;-)

Rozwiń komentarze (122)