Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Koalicja Obywatelska szuka równowagi dla ekonomicznych projektów PiS. Przedstawia program tzw. sześciopaku.

58
Podziel się:

Konwencja partii opozycyjnych była inauguracją ich kampanii samorządowej. A także pierwszą okazją, by pokazać, że ich program to coś więcej niż "odsunąć PiS od władzy". Grzegorz Schetyna zaprezentował kilka sztandarowych pomysłów, które mają przykryć projekty PiS.

Na pierwszym planie opozycja stawia sprawy edukacji i młodzieży
Na pierwszym planie opozycja stawia sprawy edukacji i młodzieży (Paweł Supernak)
bEJMVAzV

Koalicji Obywatelska zainaugurowała kampanię samorządową. Konwencja była pierwszą okazją, by pokazać, że ich program to coś więcej niż "odsunąć PiS od władzy". Grzegorz Schetyna (PO) zaprezentował kilka pomysłów, które mają przykryć projekty PiS.

- Przed nami wybory, być może najważniejsze od 29 lat – mówił lider PO podczas sobotniej konwencji. Nadchodzące wybory określił jako jedną z "czterech bitew", które zdecydują, czy Polska będzie na wschodzie czy na zachodzie Europy.

Jaki program dla Polski ma wobec tego Koalicja? Na pierwszym planie opozycja stawia sprawy edukacji i młodzieży. Szkoła ma być miejscem równych szans, instytucją przyjazną dzieciom i rodzinie. Uczniowie z kolei mają do niej dojeżdżać za darmo, dzięki darmowej komunikacji publicznej. A w budynku szkoły czekać będzie na nie darmowy, ciepły posiłek, możliwość rozwoju talentów i zainteresowań oraz aktywności sportowe. Zniknąć mają też ciężkie tornistry, bo prace domowe będą odrabiane w szkole pod okiem nauczycieli. Nauczycieli, którzy tym chętniej wezmą te nowe obowiązki, ponieważ będą mieli podniesione pensje.

bEJMVAzX
Zobacz także: Kolejna odsłona reformy edukacji. Minister Zalewska odpowiada money.pl

Tak samo, jak o najmłodszych, Koalicja chce zadbać o seniorów. W każdej gminie mają zostać stworzone centra opieki nad ludźmi starszymi. Ma także powstać numer telefonu, pod którym starsze osoby będą mogły przez całą dobę uzyskać pomoc (chodzi m.in. o dostęp do lekarza).

Następnym punktem programu jest walka ze smogiem. Na ten cel opozycja chce przeznaczyć 0,5 proc. PKB – czyli kilka razy więcej niż 9 mld zł obecnie. Dodatkowo zakończyć się ma import śmieci do utylizacji z Europy i Azji, czyli zmora ostatnich miesięcy.

bEJMVAAd

Schetyna mówił także o potrzebie remontów dróg lokalnych oraz potrzebie budowy infrastruktury sportowej. To w prosty sposób przedłużenie dwóch sztandarowych projektów rządu PO-PSL, tj. schetynówek oraz Orlików. Według Schetyny programy te nie zostały dokończone.

Na koniec szef PO zapowiedział koniec dwuwładzy w województwach. W obecnym systemie niektóre kompetencje marszałków sejmików oraz wojewodów (ci drudzy pochodzą z rządowego nadania) dublują się. – Konsekwentnie wprowadzimy zasadę – jeden gospodarz w regionie. I będzie to gospodarz samorządowy – powiedział Schetyna. Można więc stawiać na to, że więcej do powiedzenia będzie mieć marszałek sejmiku.

Czy program ten pozwoli wyjść KO z defensywy? Czas pokaże, czy uwierzą w niego wyborcy. Najpierw jednak musi w niego uwierzyć sama opozycja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJMVAAy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(58)
TomKs1
3 lata temu
PO zupełnie niepotrzebnie sili się na nowy program. Spokojnie mogą wziąć ten z 2005 i 2007 roku - jest całkiem dobry i w ogóle nie używany.
afera-hazardo...
3 lata temu
Czy wy nadal nie rozumiecie że niektórzy pamiętają np aferę hazardową. Schetyna musi odejść inaczej tacy jak ja nigdy nie zagłosują na żadne koalicje, które są firmowane twarzą pana Schetyny i innych cwaniaków.
Ipik
3 lata temu
Jedynie co przebije program PIS to upadek państwa. Lub kryzys po którym polska zniknie! Hej Ps. Tak bylo z 14 w gornictwie, tego 500 + nikt nie przebije!
bEJMVAAz
wysoceZdegust...
3 lata temu
Jeden bełkot. Żadnych konkretów. Ludzie nie przesadzajcie. Jest 500 plus, to w imię czego jeszcze darmowe obiady. Darmowe dojazdy do szkoły. Już widzę na ten cel kolejne podatki. Praca domowa odrabiana w szkole ? Praca domowa - to praca domowa. Uczy poniekąd obowiązku. Co skrócą lekcje żeby dziecko odrobiło zadanie domowe w szkole ? Czy je wydłużą ? I jedno i drugie jest bez sensu. Domy opieki dla seniorów...kolejna według mnie kpina. Seniorom bardziej potrzebne są pieniądze na wykupienie leków czy zrobienie opłat, o kupieniu jedzenia nie wspomnę. Na służbę zdrowia kasy nie ma, a oni chcą "Ma także powstać numer telefonu, pod którym starsze osoby będą mogły przez całą dobę uzyskać pomoc (chodzi m.in. o dostęp do lekarza)". Wystarczy, że zrobią porządek w służbie zdrowia a jakieś śmieszne nowe numery telefonów nie będą nikomu do niczego potrzebne. "Schetyna mówił także o potrzebie remontów dróg lokalnych oraz potrzebie budowy infrastruktury sportowej" - tu nie mam zdania, bo każda partia remontuje, buduje, tańczy i śpiewa a co mamy to widać na załączonym obrazku. A jeśli nawet coś jest w tej materii na plus - to w 90% koło każdej budowli wisi tabliczka, że zostało to sfinansowane ze środków unijnych. Nie chce mi się tego dalej komentować. Podsumowując - dno i kupa mułu. Pis mnie dobił finansowo - dla pisu jestem tylko dojną krową. Żadne plusy mnie nie dotyczą (trójka dzieci), a obiecanej kwoty wolnej od podatku jak nie widać tak nie widać. Koszty ZUSU - masakra. Ci z kolei bawią mnie na całego. Pis - nie. Po - nie.
Runcajs
3 lata temu
Zamiast go przepraszac to nalezalo by go eksmitowac z polski i skonfiskowac caly zagrabiony mjatek!!!!!
...
Następna strona