Notowania

Koalicja Obywatelska szuka równowagi dla ekonomicznych projektów PiS. Przedstawia program tzw. sześciopaku.

Konwencja partii opozycyjnych była inauguracją ich kampanii samorządowej. A także pierwszą okazją, by pokazać, że ich program to coś więcej niż "odsunąć PiS od władzy". Grzegorz Schetyna zaprezentował kilka sztandarowych pomysłów, które mają przykryć projekty PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Supernak)
Na pierwszym planie opozycja stawia sprawy edukacji i młodzieży

Koalicji Obywatelska zainaugurowała kampanię samorządową. Konwencja była pierwszą okazją, by pokazać, że ich program to coś więcej niż "odsunąć PiS od władzy". Grzegorz Schetyna (PO) zaprezentował kilka pomysłów, które mają przykryć projekty PiS.

- Przed nami wybory, być może najważniejsze od 29 lat – mówił lider PO podczas sobotniej konwencji. Nadchodzące wybory określił jako jedną z "czterech bitew", które zdecydują, czy Polska będzie na wschodzie czy na zachodzie Europy.

Jaki program dla Polski ma wobec tego Koalicja? Na pierwszym planie opozycja stawia sprawy edukacji i młodzieży. Szkoła ma być miejscem równych szans, instytucją przyjazną dzieciom i rodzinie. Uczniowie z kolei mają do niej dojeżdżać za darmo, dzięki darmowej komunikacji publicznej. A w budynku szkoły czekać będzie na nie darmowy, ciepły posiłek, możliwość rozwoju talentów i zainteresowań oraz aktywności sportowe. Zniknąć mają też ciężkie tornistry, bo prace domowe będą odrabiane w szkole pod okiem nauczycieli. Nauczycieli, którzy tym chętniej wezmą te nowe obowiązki, ponieważ będą mieli podniesione pensje.

*Kolejna odsłona reformy edukacji. Minister Zalewska odpowiada money.pl *

Tak samo, jak o najmłodszych, Koalicja chce zadbać o seniorów. W każdej gminie mają zostać stworzone centra opieki nad ludźmi starszymi. Ma także powstać numer telefonu, pod którym starsze osoby będą mogły przez całą dobę uzyskać pomoc (chodzi m.in. o dostęp do lekarza).

Następnym punktem programu jest walka ze smogiem. Na ten cel opozycja chce przeznaczyć 0,5 proc. PKB – czyli kilka razy więcej niż 9 mld zł obecnie. Dodatkowo zakończyć się ma import śmieci do utylizacji z Europy i Azji, czyli zmora ostatnich miesięcy.

Schetyna mówił także o potrzebie remontów dróg lokalnych oraz potrzebie budowy infrastruktury sportowej. To w prosty sposób przedłużenie dwóch sztandarowych projektów rządu PO-PSL, tj. schetynówek oraz Orlików. Według Schetyny programy te nie zostały dokończone.

Na koniec szef PO zapowiedział koniec dwuwładzy w województwach. W obecnym systemie niektóre kompetencje marszałków sejmików oraz wojewodów (ci drudzy pochodzą z rządowego nadania) dublują się. – Konsekwentnie wprowadzimy zasadę – jeden gospodarz w regionie. I będzie to gospodarz samorządowy – powiedział Schetyna. Można więc stawiać na to, że więcej do powiedzenia będzie mieć marszałek sejmiku.

Czy program ten pozwoli wyjść KO z defensywy? Czas pokaże, czy uwierzą w niego wyborcy. Najpierw jednak musi w niego uwierzyć sama opozycja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory samorządowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-09-2018

Lewicowiec z PolskiKochani Obywatele nie wybierajcie ludzi z PO a tym bardziej z PiS-dużo obiecują bez pokrycia w budżecie tzw. małych ojczyzn czyli gmin,miast i … Czytaj całość

08-09-2018

HaryKoalicja Obywatelska wychodzi ładnie na zdjęciach czy to wszystkie jej zalety? W chwili obecnej tak.

08-09-2018

MarekPO to jedna wielka żenada i wstyd . Ci ludzie nie posiadają żadnej wiarygodności szkoda w ogóle o nich dyskutować.

Rozwiń komentarze (58)