Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja PO-PSL. Tusk: bez większości będą wybory

0
Podziel się:

Donald Tusk nie ma parcia na bycie szefem rządu. - Sześć lat jestem premierem i tej satysfakcji mam aż nadto.

Koalicja PO-PSL. Tusk: bez większości będą wybory
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

- _ Gdyby się miało okazać, że nie ma większości w tym parlamencie, to uważam, że alternatywą są raczej wcześniejsze wybory, niż próba "dosztukowania do większości _" za wszelką cenę - powiedział premier Donald Tusk.

_ - Nie sądzę, żeby zaistniała potrzeba uzupełniania, czy zmiany koalicji w tej kadencji. Gdyby się miało okazać, że z jakichś powodów - nie przypuszczam, żeby tak było - ale gdyby się miało okazać, że nie ma większości w tym parlamencie, to uważam, że alternatywą są raczej wcześniejsze wybory, niż próba za wszelką cenę dosztukowania do większości _ - mówił Tusk wieczorem pytany o możliwe scenariusze, gdyby koalicji zabrakło większości w Sejmie.

Jak podkreślił, nie ma _ parcia _, że musi _ być koniecznie premierem _. - _ Sześć lat jestem premierem i tej satysfakcji mam aż nadto. Ja mam ochotę kilka rzeczy zrobić, m.in. tych, o których mówiłem dzisiaj w Krynicy i do tego potrzebuję solidnej i wierzącej w sens tego, co się robi, większości. Jak nie ma większości, to tylko po to, żeby być, być, być to na pewno nie jest dzisiaj moja pasja _ - powiedział szef rządu.

_ - Ci, którzy nie zasmakowali władzy dłużej, mogą za wszelką cenę chcieć po to, żeby politycznie coś znaczyć. Mnie to jakoś szczególnie w tej chwili już nie podnieca. Natomiast możliwość zrobienia dla Polski kilku pozytywnych rzeczy, a dostrzegam dzisiaj szansę wyjątkowo dobrą, to jest coś, co mnie naprawdę motywuje _ - oświadczył.

Premier pytany o wybory parlamentarne w 2015 roku podkreślił, że zmiana władzy po dwóch kadencjach _ nie jest jakąś ekstrawagancją _. _ - Świat się nie kończy _ - dodał. Jak zaznaczył, jego zadaniem jest, _ żeby tej władzy PiS nie dostał, bo może być nieszczęściem dla Polski _.

_ - Ale jeśli Polacy zdecydują, że lokują nadzieje właśnie w PiS-ie, to nam w 2015 r. pozostaje albo wygrać albo powiedzieć "to jest wasza racja, będziecie mieć władzę, jaką sobie wybraliście". Więc trzeba umieć się z tym pogodzić _ - dodał szef rządu.

_ - Ja bez paniki i bez lęku będę walczyć do końca, żeby wygrać wybory, a lepszej metody nie znajdę, niż możliwie dobrze wykonać robotę, do której się zapisałem. A później to wszystko w rękach ludzi. Zobaczymy _ - powiedział premier.

Pytania o możliwe poszerzenie koalicji, np. o SLD, wróciły po odejściu z PO Johna Godsona i po zawieszeniu w prawach członka klubu Platformy - za złamanie dyscypliny - Jacka Żalka (Jarosław Gowin, z którym Żalek blisko współpracuje, ogłosił, że na znak solidarności z kolegą również chce zostać zawieszony).

Gowin, Żalek i Godson wstrzymali się od głosu podczas lipcowych głosowań nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zawiesza na 2013 rok działanie pierwszego, 50-proc. progu oszczędnościowego. Gdyby z PO odeszli też Gowin i Żalek, koalicja PO-PSL miałaby w 460-osobowym Sejmie tylko 231 głosów.

Szef SLD Leszek Miller mówił we wtorek w wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _, że jeśli Tusk utraci większość w Sejmie, to powinien rozważyć wcześniejsze wybory.

Czytaj więcej w Money.pl
W koalicji znowu trzeszczy. Los ważnej reformy niepewny Jest duże prawdopodobieństwo, że projekt ministra Gowina zostanie odrzucony przez Sejm.
Stabilność koalicji zagrożona? PO-PSL... - _ Nie ma zagrożenia destabilizacją. Koalicja PO-PSL policzy swoje szable w ważnych głosowaniach _ - mówił w Sejmie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Mają dość "wybryków" Gowina. Wyleci z PO? Były minister dwukrotnie złamał dyscyplinę klubową w ważnym głosowaniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)