Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Nowe rodzaje umów o pracę zamiast umów zleceń. Duże zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej

195
Podziel się:

Szykowane nowości to umowa na pracę sezonową oraz umowa na pracę dorywczą. Obie byłyby znacznie mniej wiążące pracownika i pracodawcę niż klasyczny etat.

Tradycyjny etat nie podoba się nie tylko pracodawcom, ale także wielu pracownikom.
Tradycyjny etat nie podoba się nie tylko pracodawcom, ale także wielu pracownikom. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Wyeliminowanie nadużywanych umów zleceń - taki jest główny cel zmian w przepisach, jakie przygotowuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. W miejsce popularnych "śmieciówek" mają zostać wprowadzone nowe, znacznie bardziej elastyczne niż obecne, formy umów o pracę. Związkowcy nie są jednak tym zachwyceni.

Jak pisze "Rzeczpospolita", komisja nie zakończyła jeszcze prac nad projektem nowego Kodeksu pracy, ale już wiadomo, że pojawią się w nim nowe rodzaje umów.

Szykowane nowości to umowa na pracę sezonową oraz umowa na pracę dorywczą. Obie byłyby znacznie mniej wiążące pracownika i pracodawcę niż klasyczny etat.

Zobacz także: Wideo: Maciej Orłoś rozważa zmianę pracy

Komisja Kodyfikacyjna chce, by nie trzeba było uzasadniać ich wypowiedzenia, a jednocześnie znacznie krótszy byłby okres wypowiedzenia.

Nowe rodzaje umów przygotowano z myślą o młodych pracownikach, na przykład studentach, dla których praca jest dodatkiem do zajęć na uczelni i nie jest głównym źródłem ich utrzymania.

Z jednej strony tacy pracownicy będą mieli ubezpieczenie i zdobędą prawo do urlopu, co nie jest objęte umową zleceniem, ale z drugiej strony nie będą mieli ani obowiązku, ani gwarancji pracy.

Chodzi o tzw. zasadę "zero godzin", która oznacza, że wynagrodzenie za pracę będzie się należało tylko za wykonaną pracę. Pracodawca nie będzie mógł narzucić zatrudnionym obowiązku świadczenia pracy, ale ceną za to będzie brak gwarancji, że będzie ich potrzebował.

Nie podoba się to związkowcom z OPZZ, którzy uważają, że taka elastyczna forma zatrudnienia "nie ma cech tradycyjnego stosunku pracy". - Nie może być tak, że pracownik czeka na wezwanie do pracy bez żadnych gwarancji zarobków - mówi gazecie Andrzej Radzikowski, wiceszef OPZZ.

Z mniejszą ilością biurokracji mają mieć do czynienia mali pracodawcy, którzy zatrudniają do dziesięciu pracowników. Wprawdzie umowy o pracę nadal będę mieć formę pisemną, ale wnioski urlopowe czy harmonogram czasu pracy już nie.

Planuje się też wprowadzenie domniemanie istnienia stosunku pracy. Chodzi o to, by pracę stałą wykonywali ludzie zatrudnieni wyłącznie jako pracownicy albo przedsiębiorcy.

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(195)
Zofia
6 lat temu
Tyle lat wykorzystali pracowników na umowy dzieło i zlecenie ,dawno rząd powinien zmienic
ja.
6 lat temu
Jeżeli Hurtownia tak postępuje , truje ludzi masz obowiązek powiadomić Prokuratora, Policję . Ale może być tak ze Prokurator ,Policjant, Sędzia skusi się na przeterminowaną czekoladę i przegrasz proces. Znam tę sprawę , i wiem ze Policjanci zabezpieczyli wpisy ale nie zainteresowali się z Urzędu co dzieje się w Hurtowni Spożywczej , mam podejrzenie ze podpisywali sami nie wiedząc co !
Pozwany.
6 lat temu
A ja opisałem o Prezesie i kadrze biurowej jednej z Olsztyńskiej Hurtowni Spożywczej , o brudzie , zimnych pomieszczeniach socjalnych ,braku ciepłej wody , o oszukiwaniu magazynierów , o kontroli tylko i wyłącznie magazynierów , A kadra biurowa mogła wynośić towar bez kontroli za to płacili pracownicy magazynu. o przekazywaniu towaru po terminie ważności dla Olsztyńskiej biedoty. Za to Prezes Hurtowni pozwał mnie do Sądu.
Artur
6 lat temu
Aha juz widze jak agencje niby agencje pracy chronionej zaczna to wykozystywac na swoja kozysc i znow dostana jak zwykle vi co maja najmniej brawo
Marek
6 lat temu
Mam pytanie do zorientowanych : czy pracodawca opłaca ZUS i składkę na ochronę zdrowia w czasie trwania takiej umowy ?
...
Następna strona