Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
30.12.2016 16:49

Ponad 1 mld zł na unowocześnienie 1 tys. km tras kolejowych

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Ogłoszono dwa przetargi na ponad 1 mld zł na budowę infrastruktury dotyczącej niemal 1000 km linii kolejowych - podała spółka PKP PLK. Dzięki temu pociągi będą mogły jeździć z prędkościami powyżej 160 km/h.

Przetargi dotyczą wdrożenia systemu na odcinkach sieci bazowej TEN-T: Kunowice - Terespol, Łowicz - Łuków i Podłęże - Rzeszów.

Spółka wyjaśniła, że prace obejmą łącznie ok. 990 km linii kolejowych. Do współpracy z systemem przystosowane zostaną także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną dwa lokalne centra sterowania (LCS) w Rzepinie i Zbąszynku, a trzy zostaną zmodernizowane (LCS Opalenica, LCS Błonie i LCS Mińsk Mazowiecki). W ramach prac zostaną zabudowane dwa centra sterowania radiowego (RBC) na odcinku Podłęże - Rzeszów oraz jedenaście RBC na odcinku Kunowice - Terespol.

PKP PLK mają też przygotować do wdrażania nowoczesnych technologii infrastrukturę kolejową podczas obecnie realizowanych prac modernizacyjnych na odc. Kraków - Rzeszów, Sochaczew - Swarzędz i Siedlce - Terespol.

"Wdrożony już na ok. 340 km linii (m.in. CMK) nowoczesny, cyfrowy system zarządzania ruchem kolejowym, umożliwia jeszcze sprawniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie ruchu pociągów. Docelowo, system zostanie zabudowany na najważniejszych liniach kolejowych w kraju. To trasy o znaczeniu międzynarodowym, wykorzystanie systemu pozwoli więc na dogodne połączenia z siecią kolei europejskich" - dodał zarządca infrastruktury.

PKP PLK informuje, że wdrożenie systemu ERTMS/ETCS podniesie poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszy ryzyko wypadków na kolei. Taki system jest też niezbędny do tego by pociągi mogły się poruszać z prędkościami powyżej 160 km/h. Umożliwi też składom poruszającym się po europejskich liniach kolejowych swobodne przekraczanie granic.

Wdrażany system wspiera m.in. pracę maszynisty. W zależności od zastosowanego poziomu systemu, informacje dla maszynisty przekazywane są przez urządzenia zamontowane w torach i przytorowe sterowniki do urządzeń pokładowych. Informacje te są wyświetlane na pulpicie znajdującym się w kabinie lokomotywy.

Maszynista na bieżąco otrzymuje informacje o aktualnym zezwoleniu na jazdę oraz dopuszczalnej prędkości na linii, a także o lokalizacji innych pociągów, dopuszczalnej prędkości, zamknięciu przejazdów, każdej nieprzewidzianej przeszkodzie na trasie. Dzięki przesyłanym i analizowanym informacjom możliwa jest ciągła i automatyczna kontrola pracy maszynisty oraz automatyczne ograniczenie prędkości w przypadku braku odpowiedniej jego reakcji.

PKP PLK planują, że do końca 2023 r. w system zostanie wyposażonych do 2,5 tys. km linii kolejowych.

Tagi: gospodarka, inwestycje, kolej, pap, pkp, koleje, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2016

Leon ZWow! To szybciej niż przed II wojną światową! Jest progres...

01-01-2017

DOBRA zmiana DOJNA..."powyżej 160 km/h"

31-12-2016

lolsPKP PLK jet kompletmie niewydolna po okresie rzadow PO.

Rozwiń komentarze (5)