Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne cięcie stóp? Członek RPP ujawnia

0
Podziel się:

-Jeżeli tempo wzrostu PKB będzie na tak niskim poziomie jak obecnie, a inflacja będzie się obniżać, to możliwa jest kolejna obniżka stóp - mówi Adam Glapiński.

Kolejne cięcie stóp? Członek RPP ujawnia
(Witold Rozbicki/Reporter)

-_ Z oceną sytuacji gospodarczej należy poczekać przynajmniej kwartał od ostatniej obniżki stóp. Kluczowy będzie lipiec z uwagi na publikację nowej projekcji NBP. Nie można wykluczyć kolejnego cięcia stóp, jeśli tempo wzrostu PKB pozostanie niskie, a inflacja będzie się obniżać - _ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Wstrzymałbym się obecnie z oceną sytuacji przynajmniej kwartał od ostatniej obniżki stóp. Dane miesięczne to za mało. Kluczowy będzie lipiec z uwagi na projekcję. Jeżeli tempo wzrostu PKB będzie na tak niskim poziomie jak obecnie, a inflacja będzie się obniżać, to można usiąść i zastanowić się na ewentualną, kolejną obniżką stóp _ - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Glapiński.

_ - Obowiązuje nas cel inflacyjny z odchyleniami w obie strony. Jak odchylenie utrzymuje się zbyt długo, wtedy trzeba zastanowić się nad podjęciem działań _ - dodał.

Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uzależniając kolejne decyzje od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki.

W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pb, a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wówczas, że obniżka ta stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Począwszy od listopada ubiegłego roku do marca tego roku Rada obniżyła stopy łącznie o 150 pb. Obecnie referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,25 proc. w skali rocznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)