Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Komisja Europejska wytyka błędy. Dostało się Niemcom i Włochom

5
Podziel się:
Komisja Europejska wytyka błędy. Dostało się Niemcom i Włochom
(Parlament Europejski)

W dwunastu krajach Unii Europejskiej, wśród których nie ma Polski, istnieje nierównowaga ekonomiczna i zagrożenie dla konkurencyjności. Takie wnioski przedstawiła Komisja Europejska. Zaapelowała do Włoch o redukcję zadłużenia, a Niemcy skrytykowała za nadwyżkę w handlu zagranicznym.

Komisja sprawdza cyklicznie sytuację w Unii, bo nierównowaga ekonomiczna, taka jak zadłużenie, bezrobocie czy deficyt handlowy przyczyniły się do kryzysu gospodarczego.

Jak podaje agencja Reutera, Komisja Europejska ostrzegła Włochy, że może wdrożyć procedurę sankcji przez rosnący dług tego kraju. Jeśli Rzym nie przedstawi do końca kwietnia planu poprawienia budżetu o 0,2 proc. produktu krajowego brutto, grożą mu kary finansowe. Więcej tutaj.

Komisja Europejska oceniła, że większość krajów realizuje wcześniejsze wytyczne, czyli pobudza inwestycje, przeprowadza reformy strukturalne i przestrzega dyscypliny budżetowej. "Są dobre wieści, ale jest też kilka wyzwań, którymi będziemy musieli się zająć w kolejnych miesiącach" - powiedział wiceszef Komisji odpowiedzialny za sprawy gospodarcze Pierre Moscovici.

Największe zagrożenia są w Bułgarii, Francji, Chorwacji, Portugalii, na Cyprze i we Włoszech. Władzom w Rzymie wiceszef Komisji zagroził procedurą nadmiernego deficytu za brak działań oszczędnościowych zleconych przez Brukselę.

"Stwierdzamy, że na tym etapie kryteria zadłużenia nie są spełnione" - dodał Pierre Moscovici. Komisja krytykuje także sześć innych krajów - Niemcy, Irlandię, Hiszpanię, Holandię, Słowenię i Szwecję. Jeśli chodzi o największy kraj Unii - Niemcy - to Komisja wytknęła mu nadwyżkę w obrotach bieżących, która doprowadza do zakłóceń w całej strefie euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
jajan
7 lat temu
baba z wora nie panuje nad niczym bo wolność marionetki na sznurkach jest bardzo ograniczona.
Tir Gabaryt
7 lat temu
Nie wy3mam ! Zaparzę sobie herbatkę z Marii-Janiny, ale obiecuję że się nie będę zaciągał .Rano sprawdzę zaciągi , pójdę do kibelka , nie włączę jedynki tyklo TOK-FM , poczekam aż Litwini się oddalą bo się boję jechać za nimi . Jak się wkurzę to pojadę jutro po obiedzie , ale na tym mopie nie ma prądu,więc zapropanuję na palniku . Tak wogóle to mam gdzieś robotę ,ale na pace marchewki więc niewiem .Czy marchewki mogą się popsuć ? Muszę sprawdzić w necie. Ile mogę stać na mopie ? Jest basen ,ale coś w nim pływa .Jakiś pływak . Eee pojade teraz . Jadę nad morze podobno jest sztorm. Walić marchewki
aya
7 lat temu
a co nas obchodzi Komisja Europejska zgodnie ze strategia PiS-u !!!
Gość
7 lat temu
Nie pobiera wynagrodzenia hahahhahah bardzo smieszne a samochód którym jeżdzi to za co sie kupił .Pieszo niech chodzi jak przystało na zakonnika
buban
7 lat temu
Ten Juncker mysli ,ze jest cesarzem UE. To jest groteskowa pstac z wyraznymi brakami oglady i dobrego wychowania, KTO GO WYBRAL! aaaa demokracja hahahaha