Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komornicy chcą zmian w przepisach o eksmisji

0
Podziel się:

W ocenie komorników obowiązujące przepisy, wyłączające część lokatorów spod ochrony przed nieotrzymaniem lokalu socjalnego, naruszają zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji.

Komornicy chcą zmian w przepisach o eksmisji

Krajowa Rada Komornicza chce zmiany przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów pozwalającego na tzw. eksmisję na bruk. Wniosek w tej sprawie został przesłany do ministra sprawiedliwości - poinformował wczoraj jej rzecznik Robert Damski.

W ocenie Krajowej Rady Komorniczej obowiązujący obecnie art. 14 ust. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który wyłącza część lokatorów spod ochrony przed nieotrzymaniem lokalu socjalnego, narusza zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości do propozycji na razie się nie odniosło. Jak poinformował wczoraj Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji MS, pismo prezesa Krajowej Rady Komorniczej do resortu jeszcze nie dotarło.

Przyczynkiem do zmiany prawa - jak powiedział rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski - są dwie eksmisje, które powinien przeprowadzić komornik z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Krzysztof Przybyłowicz.

Obie sprawy dotyczą rodzin z nieletnimi dziećmi, w jednej jest też niepełnosprawny dorosły. Ponieważ ludzie ci zamieszkują w nienależących do miasta lokalach, sąd nie przyznał im mieszkania socjalnego.

Eksmisje - na co zwraca uwagę Damski - mogą skutkować rozdzieleniem rodzin: umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej; rodziców w noclegowni lub przytulisku.

Dlatego Przybyłowicz eksmisji wykonywać nie chce, bo - jak powiedział - _ sumienie mu w tym przeszkadza _. Jednak zgodnie z prawem musi, bo inaczej _ narazi się na odpowiedzialność dyscyplinarną i odszkodowawczą wobec wierzyciela _.

Z prośbą o interwencję w sprawie obu rodzin Przybyłowicz zwracał się do Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesa Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, władz miasta oraz dwóch posłów. Na razie bezskutecznie.

W przypadku jednej z rodzin wykonanie eksmisji można przedłużyć o 6 miesięcy. W przypadku drugiej takiej możliwości już nie ma i w ciągu miesiąca powinien zostać wyznaczony termin jej wykonania.

Rzecznik Urzędu Miasta Kołobrzegu Michał Kujaczyński powiedział, że komornik zwracał się o przyznanie rodzinom lokalu tymczasowego, ale miasto takim pomieszczeniem nie dysponuje. _ Mamy sześć lokali tymczasowych. Wszystkie są zajęte _ - wyjaśnił Kujaczyński.

Jak dodał, jedna z rodzin od maja 2011 r. jest na liście oczekujących na lokal socjalny, ale dotychczas nie było możliwości przyznania jej takiego mieszkania. Druga dopiero w tym roku skompletowała wniosek o wpisanie na tę listę. Ma on być rozpatrzony w maju.

Rzecznik magistratu poinformował, że w Kołobrzegu jest obecnie 180 lokali socjalnych. Wszystkie są zajęte. W kolejce na przydział takiego lokalu czekają 284 rodziny, w tym 51 z wyrokami eksmisyjnymi, w których sąd orzekł przyznanie lokalu socjalnego.

Nowe mieszkania socjalne mogą pojawić się dopiero za kilkanaście miesięcy. Miasto buduje cztery nowe bloki, w których znajdą takie lokale. Pierwszy budynek ma być gotowy w przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy w pracy częściej niż raz na dobę? Według posłów PO, zmiany mają utworzyć optymalne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw.
Ograniczą prawa banków. Dla naszego dobra Ustawa ma zapobiec prowadzeniu przez bankowych menedżerów ryzykownych operacji finansowych, mogących narazić bank na upadek.
CBA do likwidacji? Złożą projekt ustawy Część posłów zapowiada złożenie projektów ustaw likwidujących specsłużbę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)