Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
22.07.2014 08:55

Konflikt na Ukrainie tematem rozmów prezydentów Polski i USA

Przywódcy wymienili poglądy przed zaplanowanym na dzisiaj spotkaniem szefów dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Barack Obama rozmawiał telefonicznie z Bronisławem Komorowskim o sytuacji na wschodzie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777 - poinformował Biały Dom.

W opublikowanym komunikacie, Biały Dom poinformował, że obaj prezydenci _ wymienili poglądy _ przed zaplanowanym na dzisiaj spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

_ - Prezydent Obama i prezydent Komorowski zgodzili się co do znaczenia podniesienia wydatków na obronność przez europejskich członków NATO _ - stwierdza komunikat. Ponadto podkreślili znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej.

_ - Obaj przywódcy podkreślili też potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi na tragiczne zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych i wysiłków Rosji zmierzających do destabilizacji Ukrainy _ - dodano w komunikacie.

Boeing 777 Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został 17 lipca najprawdopodobniej zestrzelony nad wschodnią Ukrainą pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Wszyscy na pokładzie maszyny zginęli.

We wtorkowym spotkaniu w Warszawie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej wezmą udział, na zaproszenie Polski, przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii. Jak podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski, w ocenie Komorowskiego, _ podstawowe wyzwanie, przed którym obecnie stoi NATO _, to wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

Amerykanie apelują, by na szczycie padły deklaracje o zwiększeniu wydatków na obronność zwłaszcza przez europejskie kraje członkowskie NATO. Jak mówił niedawno sekretarz stanu John Kerry, kraje, które obecnie wydają mniej niż ustalone przez Sojusz 2 proc. PKB, powinny zobowiązać się do zwiększenia wydatków na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat.

W 2013 roku tylko cztery państwa NATO - USA, Wielka Brytania, Estonia i Grecja - osiągnęły, lub przekroczyły, pułap 2 proc. PKB na obronę.

Podczas czerwcowej wizyty Obamy w Polsce prezydent Komorowski zapowiedział, że Polska podniesienie nakłady na wojsko z obecnych 1,95 do 2 proc. PKB rocznie. Obama poinformował z kolei, że poprosił Kongres USA o 1 miliard dolarów na wzmocnienia obecności wojskowej USA w Europe Środkowej i Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina: Atak samobójczy w obwodzie donieckim Zamachowiec wjechał minibusem w ukraiński punkt kontrolny w miejscowości Kamienka.
"Oto one, czarne skrzynki" Rejestratory lotu są już w rękach malezyjskich ekspertów. Rebelianci poinformowali o wstrzymaniu ognia w promieniu 10 kilometrów od miejsca katastrofy. Chcą pomóc?
Izrael zaatakował 70 celów w Strefie Gazy Siły powietrzne zbombardowały meczety, stadion i dom jednego z byłych przywódców zbrojnego ramienia Hamasu. Amerykanie obiecali dziesiątki milionów dolarów pomocy.
Tagi: konflikt na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz