Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres kobiet o problematyce gender w strategiach województw

0
Podziel się:

O równości płci, priorytetach zawodowych i życiowych kobiet dyskutowano dzisiaj w czasie II Podlaskiego Kongresu Kobiet w Białymstoku.

Na zdj. Barbara Kudrycka
Na zdj. Barbara Kudrycka (kprm.gov.pl)

O równości płci, priorytetach zawodowych i życiowych kobiet dyskutowano dzisiaj w czasie II Podlaskiego Kongresu Kobiet w Białymstoku. Jedną z uczestniczek dyskusji była minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Obrady przeprowadzono w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku, a głównym hasłem były słowa _ Quo vadis femina? _ (dokąd zmierzasz kobieto?). Organizatorem było Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, współorganizatorem - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Barbara Kudrycka mówiła na konferencji prasowej, wszystkie fundusze unijne przyznawane przez jej resort w tej perspektywie budżetowej były przyznawane zgodnie z podstawowym kryterium: równego dostępu do nich kobiet i mężczyzn, bez względu na to, czy dotyczyło to projektów badawczych, czy edukacyjnych.

_ - To nie jest wymysł nasz, ministerstwa, to są wymogi Komisji Europejskiej i jednocześnie regulacji ministerstwa rozwoju regionalnego. Jestem przekonana, że podobne zasady będą obowiązywały w kolejnej perspektywie finansowej, która zaczyna się 2014 roku _ - dodała Kudrycka.

Pytana, czy chciałaby być tytułowana _ ministrą _ lub _ ministerką _ i zgodziłaby się na takie tytułowanie, Barbara Kudrycka odpowiedziała, że w pracy tytułowana jest stopniem naukowym - profesorem. Zaznaczyła, że wybiera _ profesora _ a nie _ profesorkę _, ale dodała, że rodzaj żeński by jej nie przeszkadzał.

_ - Z mojego punktu widzenia, my mamy w języku polskim naprawdę to, czego nie ma w innych językach. My mamy pani i pan, i to jest rozróżnienie płci. Jeśli ktoś mówi "pani sędzio", to zwraca się do kobiety, która jest sędzią, jeśli "panie sędzio" - do mężczyzny _ - mówiła minister.

Jednym z tematów kongresu była problematyka gender w strategiach rozwoju (gender - termin z jęz. angielskiego na określenie zespołu zachowań, norm i wartości przypisanych przez kulturę do każdej z płci).

Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku mówiła dziennikarzom, że strategia rozwoju województwa podlaskiego została przygotowana zgodnie z zasadą równości kobiet i mężczyzn. _ Być może w strategii nie znajdziemy ani słowa gender, ani zdań o tym, że będziemy wspierać kobiety czy mężczyzn, ale główną bolączką naszego województwa jest przedsiębiorczość i temu jest strategia przede wszystkim poświęcona. A przedsiębiorczość nie ma płci _ - powiedziała.

Dr Ewa Rumińska-Zimny, ekspert ONZ i UE ds. gender zwracała jednak uwagę, że w wielu krajach bierze się pod uwagę, przy formach wspierania przedsiębiorczości np. to, iż kobieta prowadząca firmę zwykle musi to godzić z obowiązkami rodzinnymi. Jak mówiła, tam od kosztów prowadzenia małych i mikro- przedsiębiorstw odejmowane są koszty opieki nad dziećmi.

_ - Wartość różnorodności, w tym m.in. perspektywy gender, równości kobiet i mężczyzn w rozwoju gospodarczym, jest istotnym czynnikiem rozwoju danego regionu _ - mówiła Rumińska-Zimny. Przywoływała badania naukowe, z których wynika, że wtedy rosną w przedsiębiorstwie zyski i cały region rozwija się lepiej.

Mówiła też, że z grupą uczestniczek Kongresu Kobiet dokonała oceny strategii ośmiu województw. _ Mamy dość jasne wnioski z tego: tam tej perspektywy (gender) nie ma _ - powiedziała. Podała przykład ujmowania w programach operacyjnych (tworzonych na bazie strategii) problematyki tworzenia miejsc pracy, gdzie mowa jest ogólnie o wzroście zatrudnienia, bez podziału na kobiety i mężczyzn.

Podała przykład krajów skandynawskich, które - jak to ujęła - _ są dużo bardziej wrażliwe _ i już na starcie tworzenia strategii mają szerokie konsultacje na ten temat problematyki równościowej.

Dr Agnieszka Graff - pisarka, feministka zwróciła uwagę także na konieczność edukacji _ genderowej i antyprzemocowej _, a także edukacji _ ku różnorodności _. _ - Myślę, że zwłaszcza w Białymstoku, gdzie ostatnio w Polsce wiele słychać, że w tym regionie źle się dzieje jeśli chodzi o tolerancję i różnorodność, takie inicjatywy edukacyjne, ze wsparciem władz, bardzo by się przydały _ - powiedziała.

Czytaj więcej w Money.pl
Temu ministrowi rekonstrukcja nie straszna Według zapowiedzi, do przetasowań wśród ministrów ma dojść w listopadzie
Bieńkowska: kolej może wykorzystać unijne fundusze Chodzi o pieniądze na lata 2007-2013. Jak przekonuje minister rozwoju regionalnego, szanse na to są większe niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Prezes NIK dla Money.pl: Prześwietlimy budżet Krzysztof Kwiatkowski zapowiada zmasowane kontrole.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)