Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Koniec papierowych zwolnień lekarskich. Rząd przyjął projekt

2
Podziel się:
Koniec papierowych zwolnień lekarskich. Rząd przyjął projekt
(whitelook)

Koniec papierowych zwolnień już bliski. Przyjęte przez rząd zmiany mają doprowadzić do powszechnego stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich. W formie elektronicznej zwolnienia wystawiane są od początku 2016 r. Do końca 2017 r. można stosować też dotychczasowe - wypisywane - druki zwolnień. Ale od 2018 sytuacja ma się zmienić.

Rząd przyjął projekt wprowadzający dodatkową formę uwierzytelniania elektronicznych zwolnień lekarskich - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po posiedzeniu Rady Ministrów.

Przygotowany w resorcie rodziny i pracy projekt zakłada, że oprócz dotychczasowych sposobów podpisywania przez lekarzy takich zwolnień przesyłanych do ZUS drogą elektroniczną Zakład zapewni możliwość podpisywania ich przy pomocy własnego systemu.

Proponowana rządowi zmiana ma pozwolić na dodatkowy sposób podpisywania zwolnień - uwierzytelnianie ich poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, co - jak uzasadnia resortu rodziny i pracy - będzie bezpłatne i prostsze. W nowym sposobie dla wystawienia zaświadczenia udostępni na profilu lekarza w ZUS dane ubezpieczonych gromadzone w swoich rejestrach, a dane samego wystawiającego pobierze z własnego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień.

Do tej pory zwolnienia elektroniczne muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Resort przypomina w uzasadnieniu, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny i koszty jego zakupu obciążają lekarza, a bezpłatny profil ePUAP w ocenie samych lekarzy jest zbyt czasochłonni i skomplikowany w obsłudze.

Nowy sposób uwierzytelniania będzie dotyczył nie tylko elektronicznych zaświadczeń lekarskich, ale też elektroniczne zaświadczenia wystawiane przez lekarzy orzeczników ZUS o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku oraz wnioski w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego.

Pierwotnie projekt zakładał wydłużenie o rok obowiązywania równolegle papierowych i elektronicznych zwolnień lekarskich, ale autopoprawką resort wycofał się z tej zmiany. Z papierowych zwolnień będzie można korzystać jedynie do końca 2017 r. - od 1 stycznia 2018 r. będzie je trzeba wystawiać w formie elektronicznej.

ZUS podał, że w pierwszych dziewięciu miesiącach funkcjonowania nowego rozwiązania jedynie l,5 proc. wszystkich zwolnień lekarskich wystawianych była elektronicznie.

Zgodnie z projektem te zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa mają wejść w życie 1 lipca 2017 r.

Teraz projekt trafi do Sejmu.

kraj
prawo
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Jerzy
6 lat temu
To jest cyrk co polska wyprawia !!!! we Francji np nie pisze się recept na specjalnych druczkach tylko na zwykłej kartce papieru!! lekarz nie wystawia Ci skierowania np na CT czy Rezonans magnetyczny tylko sam umawia pacjenta!!!!Pacjent nie czeka miesiącami na badanie- 2, 3 dni max!!!!!nie ma specjalnych druków zwolnień! tylko zwykłe kartki !!!! nie stoi się godzinami w kolejkach do specjalistów !!! -tylko na umówioną godzinę,pacjenci są przyjmowani nawet do 22-ej! lekarz wychodzi do poczekalni po pacjenta i zaprasza do gabinetu, otwiera drzwi ,to lekarz dziękuje za wizytę a nie odwrotnie!!!a jeśli idziesz prywatnie to jest ta różnica że trzeba zapłacić 24 euro a potem MSA lub inny ubezpieczyciel zwraca Ci 23 euro!!! Ty musisz zapłacić tylko 1 euro!!!! A w Polsce co???????? łapówkarstwo ,znajomości,biurokracja, zdzierstwo i......czekanie na śmierć!!!!!!
rózowy byk
7 lat temu
Jakimi pierdołami ten Sejm się zajmuje....