Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec głosowań w Sejmie. Budżet 2012 przyjęty

0
Podziel się:

Ustawę budżetową poparło 233 posłów, przeciw było 200. Swojego zadowolenia nie kryje premier Donald Tusk.

Koniec głosowań w Sejmie. Budżet 2012 przyjęty
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

aktualizacja 17:35

Premier Donald Tusk jest zadowolony z uchwalenia w Sejmie tegorocznego budżetu. Zakłada on, że deficyt nie przekroczy 35 miliardów złotych, a wzrost PKB wyniesie powyżej 2,5 procent PKB.

Ustawę budżetową poparło 233 posłów, przeciw było 200. Po głosowaniu szef rządu mówił w Sejmie, że tegoroczny budżet nie jest łatwy, jednak w równym stopniu uwzględnia dwie potrzeby państwa. - _ Po pierwsze - potwierdziliśmy zwartość koalicji. Zawsze głosowanie nad budżetem jest bardzo poważnym testem. Po drugie - zbudowaliśmy kolejny w tych trudnych czasach zrównoważony budżet _- powiedział premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Spośród blisko 350 głosowanych poprawek Sejm wprowadził do ustawy zaledwie sześć. Wszystkie zgłoszone zostały przez Platformę Obywatelską. Jedna z nich przewiduje podwyżki w wysokości 300 złotych dla pracowników Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Podwyżka ma nastąpić od października. Pieniądze na wzrost wynagrodzeń - w sumie 76 milionów złotych - mają pochodzić z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Warunkiem jest jednak brak sytuacji nadzwyczajnych, w których pieniądze z rezerwy musiałyby być wykorzystane.

Kolejna przyjęta przez Sejm poprawka przewiduje przeniesienie z Kancelarii Senatu do MSZ-u 65,6 milionów złotych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą. Zmianę tę krytykuje PiS oraz część senatorów PO, wśród nich marszałek Bogdan Borusewicz. Kolejna poprawka przewiduje zmniejszenie o 8 milionów złotych wydatków majątkowych polskich placówek zagranicznych. Inne przyjęte poprawki wprowadzają zmiany w budżecie IPN polegające na zmniejszeniu o 822 złote wydatków na sądy i o 2,1 miliona złotych wydatków na IPN , z przeznaczeniem na inspekcję sanitarną w województwie mazowieckim. Jest też poprawka obniżająca o 10 milionów złotych wydatki majątkowe IPN.

Sejm przyjął też poprawkę dotyczącą nowych dochodów państwa i ich podziału w budżetach województw mazowieckiego i wielkopolskiego. Chodzi o dochody uzyskane z badań wody przez Sanepid, które nie zostały wcześniej ujęte w planach finansowych. Żadna z poprawek zgłoszonych przez opozycję nie uzyskała poparcia Sejmu. Przepadła między innymi poprawka PiS-u zwiększająca wydatki Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem, a także poprawki SLD dotyczące pomocy społecznej.

Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem Senat powinien podjąć decyzję w sprawie budżetu do 21 lutego. Ewentualne poprawki senatorów będą poddane pod głosowanie na posiedzeniu Sejmu w dniach 29 lutego-2 marca, a 6 marca ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.

Projekt budżetu przewiduje, że deficyt w 2012 r. nie przekroczy 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich 4,5 mld złotych. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld złotych, a dochody 293,7 mld złotych. Założono zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca świadczeń emerytalno-rentowych. We wrześniu podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd prognozował, przyjmując projekt budżetu, że w br. wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec roku sięgnie 12,3 procent.

Czytaj także budżetowy raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)