Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec spekulacji na temat zmian w OFE

0
Podziel się

Rząd odrzucił pomysł przesunięcia części składki dla OFE na konta obligacyjne.

Koniec spekulacji na temat zmian w OFE
(pedrosimoes7/CC/Flickr)
bEhDzaVx

Rząd nie będzie się już zajmował propozycją przesunięcia 60% ze składki przekazywanej OFE na specjalne, indywidualne konta obligacyjne w ZUS - zapowiedział premier Donald Tusk.

_ - Koncentrujemy się na tym, by skłonić OFE do takiej pracy, do przyjęcia reguł, które realnie zwiększą wymiar emerytury dla emerytów, ale nie uderzą w OFE, w ich fundamenty. [...] Ale na razie nie będziemy rozmawiali o przesunięciu istotnej części składki do ZUS. Ten temat jest zamknięty _ - powiedział Tusk reporterowi TVN CNBC Biznes.

W listopadzie resorty pracy i finansów zaproponowały zmniejszenie składki przekazywane do OFEdo 3% wynagrodzenia brutto z obecnych 7,3% i przekazywanie uwolnionej w ten sposób kwoty na specjalne konta obligacyjne w ZUS. Obecnie w ZUS pozostaje składka emerytalna w wysokości 12,22% pensji brutto. Pomysłowi temu od początku sprzeciwiał się szef doradców premiera Michał Boni, forsowała go Jolanta Fedak i minister finansów Jacek Rostowski.

bEhDzaVz

Na początku stycznia resort pracy opublikował projekt ustawy w tej sprawie, przewidujący także m.in. możliwość wypłacania środków zgromadzonych w OFE przez kobiety, które ukończyły 55 lat i mężczyzn powyżej 60 lat życia. Środki te mogłyby zostać przeznaczone na konsumpcję (ale z koniecznością uiszczenia tzw. podatku Belki) lub przelane na indywidualne konta emerytalne (w celu ich wypłacania przez min. 10 lat).

ZOBACZ TAKŻE:

Raporty Money.pl

bEhDzaWa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)