Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec zakupów w święta

0
Podziel się:

Dziś wchodzą w życie przepisy o zakazie zatrudniania w święta pracowników handlu.

Koniec zakupów w święta
(PAP/Radek Pietruszka)

"Zakaz nie dotyczy jednak instytucji wyższej użyteczności publicznej, na przykład aptek czy stacji benzynowych. Nie będzie więc przeszkód w zakupieniu leków czy paliwa" - uspokaja wiceszef Państwowej Inspekcji Pracy Roman Giedrojć.

_ Do końca roku oprócz 1. listopada zakaz obejmie pracę także 11 listopada - w święto Niepodległości oraz 25-26 grudnia - w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. _ Osoby wybierające się na cmentarze nie będą miały też problemów z zakupieniem kwiatów czy zniczy. Zgodnie z przepisami, nie ma żadnych przeszkód, by właściciele małych placówek handlowych pracowali w święta.

Jak wyjaśnia Piotr Wojciechowski z departamentu prawnego PIP, przepis o zakazie handlu w święta zabrania zatrudniania jedynie tych pracowników, którzy pracują na etatach.

"Właściciel sklepu, w którym zatrudnione są na przykład trzy osoby i mają umowę o pracę, nie może zatrudniać tych osób w święta. Może natomiast sam stanąć za ladą" - tłumaczy Piotr Wojciechowski.

Wielu przedsiębiorców i ekspertów twierdzi, że taka nowelizacja kodeksu pracy była potrzebna, bo każdy ma prawo do obchodzenia świąt.

Handlowcy nie stracą na zakazie

Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w święta nie będzie miało negatywnego skutku dla gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

Zakaz handlu w święta nie zaszkodzi gospodarce?Jego zdaniem dopiero wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę - o co postulowały związki zawodowe - byłby szkodliwy dla gospodarki. Mogłoby wówczas dojść do utraty nawet 60 tysięcy miejsc pracy.

Do końca roku oprócz 1. listopada, duże sklepy będą zamknięte też 11 listopada - w święto Niepodległości oraz 25-26 grudnia - w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)