Notowania

przemysł
07.08.2012 14:24

Koniunktura w polskiej gospodarce jest coraz gorsza

W przemyśle największe pogorszenie koniunktury w ujęciu kwartalnym wskazywali przedstawiciele producentów samochodów, mebli oraz firm zajmujących się naprawą maszyn i urządzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RainerPlendl/iStockphoto)

Barometr Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w trzecim kwartale wyniósł minus 15,7 punktu, to o 4 punkty mniej niż w drugim kwartale i o 12,3 punktu mniej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Według IRG SGH w najbliższym czasie należy oczekiwać dalszego pogarszania się koniunktury.

_ - Zazwyczaj o tej porze roku notujemy poprawę koniunktury, ale nie tym razem _ - powiedziała Joanna Klimkowska z IRG SGH podczas wtorkowej konferencji prasowej. Dodała, że największy wpływ na spadek wartości barometru w ciągu kwartału miało pogorszenie koniunktury w budownictwie, przemyśle przetwórczym i transporcie.

Jak mówiła Klimkowska, w przemyśle największe pogorszenie koniunktury w ujęciu kwartalnym wskazywali przedstawiciele producentów samochodów, mebli oraz firm zajmujących się naprawą maszyn i urządzeń._ - Poprawę zanotowano w sektorach producentów napojów oraz wyrobów z gumy i metali _ - mówiła.

Z badań IRG SGH wynika, że największymi barierami rozwoju są, m.in. obciążenia podatkowe oraz prawne, a także niska płynność finansowa. - _ Można się liczyć z tym, że wkrótce zwiększą się zatory płatnicze _ - wskazała Klimkowska.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że oceny koniunktury wśród gospodarstw domowych się poprawiły, ale wskaźnik dla tych ocen nadal jest ujemny i wynosi minus 42,8 punktu. Klimkowska podkreśliła, że w najbliższej przyszłości należy oczekiwać dalszego pogarszania się koniunktury.

Czytaj więcej w Money.pl
Globalna gospodarka mocno spowalnia. Polska nie jest zieloną wyspą To druga fala kryzysu. Najnowsze dane ze światowego przemysłu są najgorsze od 3 lat.
Jest źle. Najgorsze nastroje od początku roku Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,3 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł w maju 48,9 punktów.
Kaczyński wie, kogo trzeba opodatkować Prezes PiS twierdzi, że sytuacja jest podobna do tej z 1989 roku. Jego zdaniem trzeba stworzyć nowy system.
Tagi: przemysł, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz