Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konta bankowe Daewoo Lublin zablokowane

0
Podziel się:

Komornik zajął 81 samochodów służbowych DMP, o wartości ponad miliona zł.

Komornik działający na zlecenie władz miejskich Lublina zablokował wszystkie konta bankowe lubelskiej fabryki Daewoo Motor Polska z powodu niezapłaconego podatku za użytkowanie wieczyste gruntu.

'We wtorek zjawił się u nas komornik, który zabezpieczył samochody DMP na kwotę znacznie przewyższającą dług, jaki jesteśmy winni miastu, a w środę okazało się, że mamy zablokowane wszystkie konta we wszystkich bankach' - powiedziała w czwartek rzeczniczka DMP Beata Stopyra.

'To sparaliżowało działalność zakładów. Nie możemy dokonywać żadnych płatności i musieliśmy wstrzymać wypłaty dla pracowników' - dodała.

Komornik zajął 81 samochodów służbowych DMP, o wartości ponad miliona zł. Według Stopyry DMP jest winne miastu 780 tys. za styczniowe i lutowe podatki.

Według rzecznika prezydenta Lublina Mirosława Kalinowskiego dług DMP wobec miasta wraz z odsetkami wynosi ponad 1,5 mln zł. Kalinowski poinformował, że urząd miejski wszczął postępowanie egzekucyjne wobec DMP ponieważ inni wierzyciele też takie postępowanie podjęli. 'Miasto jest zobowiązane do starań o odzyskanie swoich należności' - podkreślił.

Według rzeczniczki DMP postępowanie władz miejskich utrudnia i tak złą sytuację fabryki, która daje utrzymanie kilku tysiącom mieszkańców. 'Prosiliśmy o odroczenie płatności do końca kwietnia, ponieważ finalizujemy rozmowy z inwestorem. Niestety prośba nie została uwzględniona' - powiedziała Beata Stopyra.

Zdaniem Kalinowskiego wejście komornika było nieuniknione. 'Spotkalibyśmy się z zarzutem, że nie dbamy o budżet. Już kilkakrotnie odraczaliśmy terminy płatności DMP i nie były one dotrzymywane, ale jesteśmy gotowi do rozmów' - powiedział rzecznik prezydenta Lublina. Także Stopyra zadeklarowała gotowość fabryki do podjęcia negocjacji.

Lubelskie Daewoo stoi na skraju bankructwa. Fabryka nie ma płynności finansowej; ma obecnie dwutygodniowe opóźnienie w wypłatach pensji dla pracowników i nie utrzymuje ciągłości produkcji. Trwają zwolnienia 912 pracowników spośród około 4 tys. zatrudnionych.

Przed dwoma dniami związek zawodowy 'Solidarność' w DMP ogłosił pogotowie strajkowe. Związkowcy zapowiedzieli, że w razie zamknięcia produkcji podejmą strajk okupacyjny i przejmą kontrolę nad zakładem, aby chronić jego mienie.

Zarząd DMP twierdzi, że w najbliższych dniach mogą zakończyć się negocjacje z inwestorem, spółką POL-Mot, która ma objąć większościowy pakiet udziałów fabryki i uruchomić produkcję nowego samochodu dostawczego LD-100.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)