Notowania

Przejdź na
kontrakty
30.12.2016 19:16

Kontraktowanie usług medycznych na finiszu

Ponad 95 procent szpitali oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podpisało kontrakty i aneksy na leczenie w przyszłym roku. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił w rozmowie z IAR, że pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)
minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Wszystko wskazuje na to, że do końca roku wszystkie umowy zostaną zawarte zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i w szpitalach. Organizacje reprezentujące lekarzy POZ: Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienie Zielonogórskie wcześniej już zadeklarowały, że podpiszą kontrakty na leczenie.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia cały czas spływają informacje i raporty o podpisanych umowach. Jeszcze tyko pojedyncze placówki negocjują warunki finansowania leczenia w przyszłym roku.

Według planu finansowego NFZ budżet na świadczenia medyczne w 2017 roku wyniesie prawie 74 miliardy złotych.

*Jakie zmiany czekają nas w przyszłości? Koniec z NFZ od 2018 *

Od 1 stycznia 2018 r. NFZ ma być zlikwidowany, a wojewódzkie oddziały Funduszu mają być przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało m.in. finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń oraz nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.

Pod koniec września ministerstwo przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Zgodnie z propozycją resortu, placówki zakwalifikowane do PSZ będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Planowane jest odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki (nie zmienią się zasady kontraktowania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz rehabilitacji). Więcej czytaj TUTAJ.

Zmiany przygotowane przez MZ obejmą też m.in. podstawową opiekę zdrowotną (POZ). Do konsultacji trafił już projekt, zgodnie z którym opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Resort zapowiadał, że pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie 2017 roku.

Poza tym zgodnie z reformą, każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie - taką pomoc otrzyma.

Tagi: kontrakty, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2016

ojciec 12sto latkiOd stycznia przymusowa kastracja chemiczna młodych polek Silgard'em (Gardasil'em) zwanym „szczepionką na HPV”. „Szczepionka przeciw HPV … Czytaj całość

31-12-2016

kolo946Czuje się bezpiecznie panie ministrze. Na pilną wizytę u kardiologa mam termin za 4 miesiące. Nigdy nie czułem się tak bezpieczny jak za rządów PIS. … Czytaj całość

30-12-2016

Krzysztof137Co te rycerskie głowy opowiadają, w szpitalu w którm miałem operację lekarze mówią wprost, że minister po cichu rozkazał wykonywanie o połowę mniej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)