Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontraktowanie usług medycznych na finiszu

20
Podziel się:

Ponad 95 procent szpitali oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podpisało kontrakty i aneksy na leczenie w przyszłym roku. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił w rozmowie z IAR, że pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Wszystko wskazuje na to, że do końca roku wszystkie umowy zostaną zawarte zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i w szpitalach. Organizacje reprezentujące lekarzy POZ: Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienie Zielonogórskie wcześniej już zadeklarowały, że podpiszą kontrakty na leczenie.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia cały czas spływają informacje i raporty o podpisanych umowach. Jeszcze tyko pojedyncze placówki negocjują warunki finansowania leczenia w przyszłym roku.

Według planu finansowego NFZ budżet na świadczenia medyczne w 2017 roku wyniesie prawie 74 miliardy złotych.

Jakie zmiany czekają nas w przyszłości? Koniec z NFZ od 2018

Od 1 stycznia 2018 r. NFZ ma być zlikwidowany, a wojewódzkie oddziały Funduszu mają być przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało m.in. finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń oraz nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.

Pod koniec września ministerstwo przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Zgodnie z propozycją resortu, placówki zakwalifikowane do PSZ będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Planowane jest odstąpienie od finansowania pojedynczych procedur na rzecz ryczałtu obejmującego całość opieki (nie zmienią się zasady kontraktowania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz rehabilitacji)
. Więcej czytaj TUTAJ.

Zmiany przygotowane przez MZ obejmą też m.in. podstawową opiekę zdrowotną (POZ). Do konsultacji trafił już projekt, zgodnie z którym opiekę nad pacjentem będzie sprawował zespół składający się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Resort zapowiadał, że pilotaż nowej POZ ma być wprowadzany w połowie 2017 roku.

Poza tym zgodnie z reformą, każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona czy nie - taką pomoc otrzyma.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
alama
7 lat temu
Czyli 5% nie podpisało :) to super 5% mniej usług nono no superrrrrr
kolek
7 lat temu
Będzie sukces na pewno TVP1 i TVP2 TVinfo i inne socjalistyczne stacje o tym powiedzą
schnufi
7 lat temu
W kazdym woj. kasy chorych juz byly,wiec teraz wracaja pod inna nazwa,ale co z tego bedzie mial pacjet.Leczenie na nfz jest niemozliwe,bo terminy tak odlegle,ze wczesniej czlowiek umrze niz sie wyleczy,wiec za wszystko sie placi i jeszcze cos zlego jak lekarz widzi ze przyszlo sie na nfz to wizyte aby odfajkowac.pozwalniac cwaniakow,bo albo pracuja prywatnie,albo 8 godz. panstwowo.
to posrołek k...
7 lat temu
[QUOTE] na finiszu [/QUOTE] Kolejny posrołek księcia...
ja
7 lat temu
jakie podpisywanie umów - przecież NFZ miał być rozwiązany . ta jakaś ściema rządu. - ten minister jest do bani . zwykły biznesmen reprezentant lekarzu z porozumienia zielonogórskiego. dba tylko o kase dla lekarzy .