Notowania

praca
30.08.2018 15:23

Kontrola PIP w Amazonie: nieterminowe wypłaty i nieprzestrzeganie przepisów

Nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy, zaniżanie wynagrodzeń i ich nieterminowe wypłaty - to tylko niektóre zarzuty PIP pod adresem Amazona. Inspekcja przeprowadziła 13 kontroli w największych polskich centrach logistycznych amerykańskiej firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Geoff Robinson Photography/REX)
Nieprawidłowości wykazano zarówno jeśli chodzi o wypłaty, jak i o przestrzeganie przepisów BHP

Jak powiedział Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, kontrole odbyły się w największych centrach Amazona w Polsce: w Sosnowcu, Sadach koło Poznania, Wrocławiu oraz Kołbaskowie pod Szczecinem.

- Nieterminowe wypłaty, zaniżanie wysokości pensji oraz nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy - to tylko niektóre wnioski z kontroli w Amazonie. Ale PIP ma i inne zastrzeżenia do firmy. Inspektorzy stwierdzili też błędy w protokołach z ustalenia przyczyn wypadków przy pracy, nieodpowiednie wyposażenie pracowników w środki ochrony i nieterminowe wydawanie świadectw pracy. Dodatkowo, zdaniem PIP, nieterminowo organizowane w magazynach Amazona były szkolenia BHP, a niektóre przepisy z tego zakresu po prostu nie były przestrzegane.

*Amazon kręci film o Monice Lewinsky. Zobacz wideo: *

W związku z kontrolą skierowano ponad 40 decyzji w sprawie usunięcia nieprawidłowości. Nałożony został też mandat karny w wysokości 1 tys. zł. Główny Inspektor Pracy powiedział też, że udzielono prawie 40 porad z zakresu prawa pracy i bezpieczeństwa pracy.

Money.pl poruszał już temat warunków pracy w Amazonie. Przedstawiliśmy relację jednego z pracowników centrum logistycznego. Opowiadał, że ten, kto nie wyrabia normy w magazynach, jest narażony na szykany ze strony przełożonych oraz na mobbing. Jednak i zbytnie przekraczanie normy w jego relacji nie jest tam dobrze widziane. *- *Zaczynałem, chciałem pokazać, na co mnie stać. Wyrobiłem znacznie więcej niż norma, to lider innego zespołu rzucił się na mnie z pięściami i mi wyrwał kartę pracowniczą -opowiadał.

- Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy - natychmiast wprowadzamy zmiany. Nieustannie koncentrujemy się także na otwartym i bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, dzięki któremu możemy ciągle doskonalić nasze środowisko pracy - tak odpowiada firma Amazon w odpowiedzi na raport Inspekcji w oświadczeniu dla PAP. Amazon ma w Polsce kilka centrów logistycznych i centrum informatyczne w Gdańsku. Zatrudnia w kraju łącznie ok. 14 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, amazon, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2018

tedi1tyś to można dać kierowcy za szybką jazdę ,ale tak 10mln może by poczuli ,że dostali karę

30-08-2018

No nieTeraz to już Amazon upadnie. PIP nałożył wielką karę ( 1000 zł ) której Amazon na pewno nie udźwignie. PIS-owcy po prostu kpią sobie z ludzi … Czytaj całość

30-08-2018

PiotrekTysiąc kary dla giganta co naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia ok. 14 tysięcy osób. Brak szkoleń i przestrzegania BHP i nagminne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (79)