Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola PIP w Amazonie: nieterminowe wypłaty i nieprzestrzeganie przepisów

79
Podziel się:

Nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy, zaniżanie wynagrodzeń i ich nieterminowe wypłaty - to tylko niektóre zarzuty PIP pod adresem Amazona. Inspekcja przeprowadziła 13 kontroli w największych polskich centrach logistycznych amerykańskiej firmy.

Nieprawidłowości wykazano zarówno jeśli chodzi o wypłaty, jak i o przestrzeganie przepisów BHP
Nieprawidłowości wykazano zarówno jeśli chodzi o wypłaty, jak i o przestrzeganie przepisów BHP (Geoff Robinson Photography/REX)

Jak powiedział Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, kontrole odbyły się w największych centrach Amazona w Polsce: w Sosnowcu, Sadach koło Poznania, Wrocławiu oraz Kołbaskowie pod Szczecinem.

- Nieterminowe wypłaty, zaniżanie wysokości pensji oraz nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy - to tylko niektóre wnioski z kontroli w Amazonie. Ale PIP ma i inne zastrzeżenia do firmy. Inspektorzy stwierdzili też błędy w protokołach z ustalenia przyczyn wypadków przy pracy, nieodpowiednie wyposażenie pracowników w środki ochrony i nieterminowe wydawanie świadectw pracy. Dodatkowo, zdaniem PIP, nieterminowo organizowane w magazynach Amazona były szkolenia BHP, a niektóre przepisy z tego zakresu po prostu nie były przestrzegane.

Zobacz także: Amazon kręci film o Monice Lewinsky. Zobacz wideo:

W związku z kontrolą skierowano ponad 40 decyzji w sprawie usunięcia nieprawidłowości. Nałożony został też mandat karny w wysokości 1 tys. zł. Główny Inspektor Pracy powiedział też, że udzielono prawie 40 porad z zakresu prawa pracy i bezpieczeństwa pracy.

Money.pl poruszał już temat warunków pracy w Amazonie. Przedstawiliśmy relację jednego z pracowników centrum logistycznego. Opowiadał, że ten, kto nie wyrabia normy w magazynach, jest narażony na szykany ze strony przełożonych oraz na mobbing. Jednak i zbytnie przekraczanie normy w jego relacji nie jest tam dobrze widziane. *- *Zaczynałem, chciałem pokazać, na co mnie stać. Wyrobiłem znacznie więcej niż norma, to lider innego zespołu rzucił się na mnie z pięściami i mi wyrwał kartę pracowniczą -opowiadał.

- Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy - natychmiast wprowadzamy zmiany. Nieustannie koncentrujemy się także na otwartym i bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, dzięki któremu możemy ciągle doskonalić nasze środowisko pracy - tak odpowiada firma Amazon w odpowiedzi na raport Inspekcji w oświadczeniu dla PAP. Amazon ma w Polsce kilka centrów logistycznych i centrum informatyczne w Gdańsku. Zatrudnia w kraju łącznie ok. 14 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
many
4 lata temu
Ten kraj człowieka, który rocznie obraca pojedynczymi tysiącami PLN potrafi ukarać : nawet 30% miesięcznych przychodów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Firmie , która obraca miliardami - nawet promila nie zabierze !!!!!!!!!!
Wilku
4 lata temu
Próbowałem zrbić zakupy na stronie Amazonu. To jakaś kpina, opisy przedmiotów w jakimś tłumaczeniu z Google , kompletnie niezrozumiałe. Przejrzałem raz i więcej tam nie zajrzę. Szkoda czasu.
Pop
4 lata temu
Bo dostaje inspektor kase dla tego takie male kary oszust i lapownik to kibla z takimi inspektorami
Typ spode łba
4 lata temu
1000 zł kary. hahaaha. Kary w biznesie są w PL śmiesznie niskie. Ogólnie kary w PL są za niskie. Jak można poważnie traktować pracownika PIP który nakłada 1 tys kary na tak duży zakład?
Janek
4 lata temu
Ja jako jednoosobowa działalność + 1 pracownik. proporcjonalniej do mich obrotów i liczby pracowników, czy tez mogę liczyć na 1 grosz kary ?
...
Następna strona