Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola w sklepach NETTO. Hiszpańskie ziemniaki sprzedawane jako polskie

12
Podziel się:

UOKiK skontrolował sprzedawane w sklepach NETTO ziemniaki. Okazało się, że hiszpańskie warzywa sprzedawano jako polskie.

Hiszpańskie prawie jak polskie. Ziemniaki miały złe oznaczenia, a urzędnicy szybko to rozszyfrowali
Hiszpańskie prawie jak polskie. Ziemniaki miały złe oznaczenia, a urzędnicy szybko to rozszyfrowali (Bartosz Wawryszuk)
bEKtLNcR

Sieci grożą kary finansowe.

Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno Ziemniaczanej przysłał nam fotografię stoiska warzywnego w jednym ze sklepów sieci Netto. Na plakacie reklamującym ziemniaki widać wyraźną pieczątkę z napisem "Produkt polski". Na etykiecie przyczepionej do skrzynki było jednak wyraźnie napisane, że ziemniaki zostały zebrane w Hiszpanii.

bEKtLNcT

Kontrole przeprowadzono w marketach na terenie czterech województw. W sprawie zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, sieci grożą kary finansowe.

UOKiK skontrolował też ziemniaki sprzedawane w innych sklepach i na targowiskach. Z 238 partii (z czego 160 partii w sklepach należących do sieci handlowych), różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w 41 sklepach, z czego ponad połowa należała do dużych sieci.

Nieprawidłowości to przede wszystkim złe oznakowanie, brak jasnej informacji dotyczącej kraju pochodzenia, czy brak kompletu dokumentów.

bEKtLNcZ

Jakość sprzedawanych warzyw sprawdzała też Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Skontrolowano 95 partii świeżych owoców i warzyw, w tym ziemniaków. Nałożono 13 mandatów.

W przypadku 5 skontrolowanych partii ziemniaków, inspekcja miała zastrzeżenia dotyczące oznakowania produktów. 14 partii pozostałych owoców i warzyw uznano za niespełniające wymogów handlowych.

Oglądaj też: Czas na test wagowy. Sprawdzamy, czy sprzedawcy truskawek nas oszukują

bEKtLNda

Kontrole warzyw i owoców - zwłaszcza ziemniaków - prowadzi też Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Od początku roku przeprowadziła prawie 1500 kontroli, w czasie których stwierdziła 9 nieprawidłowości. 7 dotyczyło niepełnego oznakowania lub jego braku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w maju prawie 3 tys. podobnych kontroli. Sprawdzono m.in. 99 hurtowni i kilkaset targowisk. Nieprawidłowości stwierdzono u 98 sprzedawców. Dotyczą przede nieprawidłowego oznakowania i braku informacji o kraju pochodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKtLNdu
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Luki
3 lata temu
Leniwce w końcu z drzew zeszły..
Kontrolowany
3 lata temu
A rejestrację w Powiatowych Urzędach Kwarantanny Środków i Ochrony Roślin to wszyscy mamy tak?. Zwłaszcza ci którzy najwięcej narzekają.
Filip
3 lata temu
Od dawna sprzedawana benzyna jest bezołowiowa
bEKtLNdv
jan
3 lata temu
To tak jak truskawki. Pisze Polskie, a gorzkie i niesmaczne (hiszpańskie ) !!!! A do tego bardzo drogie - 10zł/kg to oszustwo i chamstwo zarazem. Gdzie jest sanepid? Zamknąć tych oszustów i złodziei. Kara powinna być tak jak za sprzedaż papierosów bez akcyzy !!!!
To dno i km m...
3 lata temu
Skoro oszukali na głupich ziemniakach, to znaczy że Netto to firma pozbawiona etyki i lepeiej jej unikać, bo zrobią każdy wałek na kliencie aby tylko zarobić.