Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola skarbowa na Śląsku wykryła wyłudzenia na 210 mln zł

0
Podziel się:

Do wyłudzeń dochodziło podczas obrotu tak zwanymi katodami miedzianymi i złomem miedzi.

Kontrola skarbowa na Śląsku wykryła wyłudzenia na 210 mln zł
(greg801/iStockphoto)

Około 210 milionów złotych stracił Skarb Państwa na wyłudzeniach podatku VAT podczas obrotu tak zwanymi katodami miedzianymi i złomem miedzi. W sprawie zatrzymano kilkanaście osób, udało się zająć ich majątek na około 60 milionów złotych.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Joanna Kruz, fikcyjny obrót towarów odbywał się poprzez zorganizowaną sieć kilkudziesięciu firm-słupów zakładanych w Polsce i zagranicą.

Jedna z uczestniczących w tym obrocie firm wystawiała pierwszą fakturę i faktycznie sprzedawała towar, potem jednak następowały kolejne fikcyjne transakcje tzw. wewnątrzwspólnotowe, w których uczestniczyły m.in. polskie podmioty _ słupy _ faktycznie nie prowadzące działalności gospodarczej. Niektóre z takich firm generowały obroty rzędu 500 mln zł.

Transakcje między poszczególnymi _ słupami _ miały charakter fikcyjny, a tworzone przy tym dokumenty służyły jedynie wyłudzeniu podatku.

Miejsca załadunku katod znajdowały się na terenie Belgi, Holandii, Włoch, Niemiec i Austrii. Towar ten przekraczał granicę Polski tylko po to, by został w Polsce odprawiony. Faktycznie nie docierał do żadnej z firm, które rzekomo nim obracały. Krótko po odprawie w Polsce znów wyjeżdżał za granicę.

Nie wszystkie firmy _ słupy _ mieściły się w Polsce. Niektóre zakładali obywatele Hiszpanii czy krajów Ameryki Południowej, część mieściła się m.in. w Czechach i Słowacji. Stąd w rozpracowywaniu sprawy potrzebna była współpraca ze służbami z tych krajów, by sprawdzić czy tamtejsze firmy działały faktycznie, czy jedynie były tworzone dla fikcyjnych transakcji.

Tę wielowątkową sprawę Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach prowadził przy współpracy Wywiadu Skarbowego z rzeszowską delegaturą ABW i Prokuraturą Okręgową w Rzeszowie. W śledztwie zatrzymano i przesłuchano kilkanaście osób. Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono majątek na ponad 60 mln zł.

Łącznie we wszystkich prowadzonych sprawach w pierwszych trzech kwartałach Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach wydał decyzje na blisko 490 mln zł. 210 mln zł z tej kwoty to nieprawidłowości w ujawnionym obrocie katodami miedzi. Pozostałe wiązały się z branżą paliwową, złomową, stalową czy e-handlem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrolerzy skarbówki stracą pracę, a zyskają firmy? Posłowie koalicji chcą zmusić ludzi Jacka Rostowskiego do lepszej pracy.
Jak policzyć terminy podatkowe? 14 dni na odwołanie od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie rachunku to jedne z terminów, jakich czasem muszą dotrzymać podatnicy. Przepisy prawa podatkowego mierzą czas także fiskusowi.
Fiskus rozbudowuje armię kontrolerów Portugalskie urzędy skarbowe powiększa do grudnia liczbę etatowych kontrolerów ze 1700 do 3000.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)