Notowania

program po
11.09.2011 06:15

Kontrowersje wokół programu PO. "Absurd", "Pieśń przyszłości"

Ekonomiści są podzieleni w sprawie oceny nowego programu partii rządzącej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

Zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT - taką propozycję przestawiała partia Donalda Tuska (na zdjęciu) w opublikowanym wczoraj programie wyborczym. Prof. Witold Modzelewski nazwał ten pomysł _ absurdalnym _, a dr Irena Ożóg uważa go za ciekawy.

_ - Zniesiemy deklarację PIT, zdejmując tym samym z Polaków uciążliwy obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych. Już niedługo urząd skarbowy poinformuje każdego z nas, ile i z jakiego tytułu zapłaciliśmy w ciągu roku podatku, z jakich ulg możemy skorzystać, a także ile zamierza nam zwrócić nadpłaconego podatku lub ile powinniśmy na jego konto dopłacić. Możliwy będzie także podgląd swojego konta online i analiza prognozy w połowie roku _ - czytamy w programie wyborczym PO.

Wykładowca problematyki podatkowej i doradca podatkowy prof. Witold Modzelewski uważa ten pomysł za absurdalny. Jego zdaniem urząd skarbowy nie może przekazać podatnikowi takich informacji, bo sam ich nie ma, a wiedzę na temat dochodu podatnika czerpie właśnie z wypełnianych przez niego deklaracji. - _ Urząd wie tyle, ile powiedzą mu podatnicy _ - podkreślił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WITOLDA MODZELEWSKIEGO:

_ - Deklaracja podatkowa w naszym systemie jest podstawą zapłaty podatku. Jeśli jako podatnik zadeklarowałeś tysiąc złotych i go nie zapłaciłeś, to jest podstawa, by żądać od ciebie zapłaty. A jeśli mnie urząd przysłałby informację, że mam zapłacić 100 złotych, to jak mówię przepraszam bardzo, ale ja uważam, że nie i możecie mi nagwizdać. Albo musisz wszcząć postępowanie i udowodnić mi, że mam to 100 zł zapłacić, albo ja w deklaracji podatkowej zadeklaruję tę kwotę. Czyli nawet jakby urząd poinformował obywatela, że ma zapłacić 100 zł, to obywatel może spokojnie wyrzucić to do kosza, bo to nie ma żadnej mocy wiążącej. Żadnej _ - wyjaśnił Modzelewski.

Innego zdania jest była wiceminister finansów do spraw podatków dr Irena Ożóg. Według niej pomysł jest realny. - _ W wielu krajach jest tak, że podatnik otrzymuje wypełnioną deklarację podatkową i akceptuje ją lub nie. Jeśli akceptuje, to ma załączony do deklaracji albo czek, albo deklarację przelewu i po prostu realizuje. Jeżeli nie, to wchodzi na postępowanie podatkowe _ - wyjaśniła była wiceminister.

Jednak jej zdaniem, propozycja ta jest nie do zrealizowania w nadchodzącej kadencji. _ - Wymaga to odpowiedniego zinformatyzowania całego systemu podatkowego i pewnego uproszczenia, jeśli chodzi o ulgi podatkowe _ - wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że system informatyczny administracji publicznej nie jest jeszcze gotowy na takie rozwiązanie.

_ - To nie tylko kwestia przygotowania organu, ale także obywateli. A to nie jest taka prosta sprawa. Tym bardziej, że jeżeli chodzi o PIT, to my nie mamy objęte powszechnym podatkiem dochodowym całej branży rolnej. To też wymaga wielu prac. Natomiast sam pomysł jest interesujący. Ale to jest raczej "pieśń przyszłości" _ - powiedziała Ożóg.

Czytaj o obietnicach partii politycznych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t152847.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;chce;zblizenia;z;niemcami,156,0,906652.html) Palikot zdradza koalicjantów. Stawia na... Janusz Palikot zapewnia, że jego ruch jest alternatywą dla rządów największych partii na polskiej scenie politycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;gdyby;pis;wygral;wybory;kaczynski;bylby;ministrem;od;wszystkiego,202,0,905418.html) Taka debata Rostowskiego nie interesuje To nie jest moment na debaty akademickie, Polacy mają prawo do debaty politycznej, w której przedstawiciele partii politycznych przedstawią swoje analizy, ale też swoje propozycje - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krus-owe;zasady;dla;wszystkich;i;trzecia;stawka;podatkowa,162,0,905122.html) KRUS-owe zasady dla wszystkich i trzecia stawka podatkowa To pomysły polityków biorących udział w przedwyborczej debacie o gospodarce.
Tagi: program po, program, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz