Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kontrowersyjna umowa Orlenu z Rosnieftem. Za ile kupujemy ropę od Rosjan? [WIDEO]

Kontrowersyjna umowa Orlenu z Rosnieftem. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?


- Rosjan z ofertą w Polsce nikt nie przebije, mamy dobre warunki i nie przepłacamy – mówi w programie #dziejesienazywo Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Pod koniec 2015 roku rosyjski koncern naftowy Rosnieft podpisał z PKN Orlen aneks przedłużający o kolejne trzy lata umowę na dostawy rosyjskiego surowca do naszego kraju. Wartość tego kontraktu to około 26 mld złotych. Pytanie na ile to korzystna umowa i co z dywersyfikacją dostaw, na których zależało Polsce?

- Przy każdym kontrakcie z Rosją, gazowym, naftowym czy jakimkolwiek jest zawsze potężny opór. To opór polityczny. Dobrze, że Orlen, ale także Lotos, opierają mu się i realizują po prostu ekonomiczne cele - mówi money.pl Andrzej Szczęśniak.

- Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Polskie rafinerie są w zasadzie przystosowane do przerabiania ropy z Rosji - mówi z kolei Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. - Od lat tę ropę przerabiamy i wszystkie inwestycje, które zostały wykonane w ostatnim czasie, były podporządkowane właśnie temu. Polskie rafinerie nastawione są na optymalizację właśnie tego rodzaju ropy.

Więcej w materiale wideo.

rosja, ropa, cena
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
HETMAN POLNY
87.207.31.* 2016-02-08 23:28
CZEKAMY NA PALIWA Z WENEZUELI I Z IRANU KTÓRE ZABIJĄ PETROCHEMIE W POLSCE
Pooolakk
87.207.79.* 2016-02-03 16:59
A gdzie w tym artykule jakieś konkrety?
Lanie wody. Zero mowy o cenie za jaką kupujemy surowiec.
Tylko wytłumaczenie dlaczego musimy niby kupować od Rosjan!
Naprawdę niczego się na money.pl nie da dowiedzieć.
szczepionka na autoagresję
178.36.245.* 2016-02-03 11:16
Owszem osobniki typu alfa ponoć niezdolne są do wytworzenia struktur państwowych ale... podobnie wygląda działanie virusa WNV. Z czym mamy do czynienia?
Zobacz więcej komentarzy (60)