Notowania

ropa
02.02.2016 15:45

Kontrowersyjna umowa Orlenu z Rosnieftem. Za ile kupujemy ropę od Rosjan?

Kontrowersyjna umowa PKN Orlen – Rosnieft. Za ile kupujemy ropę od Rosjan? - Rosjan z ofertą w Polsce nikt nie przebije, mamy dobre warunki i nie przepłacamy – mówi w Dzieje się na żywo Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Pod koniec 2015 roku rosyjski koncern naftowy Rosnieft podpisał z PKN Orlen aneks przedłużający o kolejne trzy lata umowę na dostawy rosyjskiego surowca do naszego kraju. Wartość tego kontraktu to około 26 mld złotych. Pytanie na ile to korzystna umowa i co z dywersyfikacją dostaw, na których zależało Polsce?

Podziel się
Dodaj komentarz

- Rosjan z ofertą w Polsce nikt nie przebije, mamy dobre warunki i nie przepłacamy – mówi w programie #dziejesienazywo Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. Pod koniec 2015 roku rosyjski koncern naftowy Rosnieft podpisał z PKN Orlen aneks przedłużający o kolejne trzy lata umowę na dostawy rosyjskiego surowca do naszego kraju. Wartość tego kontraktu to około 26 mld złotych. Pytanie na ile to korzystna umowa i co z dywersyfikacją dostaw, na których zależało Polsce?

- Przy każdym kontrakcie z Rosją, gazowym, naftowym czy jakimkolwiek jest zawsze potężny opór. To opór polityczny. Dobrze, że Orlen, ale także Lotos, opierają mu się i realizują po prostu ekonomiczne cele - mówi money.pl Andrzej Szczęśniak.

- Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Polskie rafinerie są w zasadzie przystosowane do przerabiania ropy z Rosji - mówi z kolei Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. - Od lat tę ropę przerabiamy i wszystkie inwestycje, które zostały wykonane w ostatnim czasie, były podporządkowane właśnie temu. Polskie rafinerie nastawione są na optymalizację właśnie tego rodzaju ropy.

Więcej w materiale wideo.

Tagi: ropa, wiadomości, gospodarka, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz