Notowania

włochy
01.02.2014 18:19

Kontrowersyjny prezes włoskiego ZUS podał się do dymisji

Apele o dymisję Antonio Mastrapasqua nasiliły się, gdy został on objęty śledztwem w sprawie oszustw finansowych w jednym z prywatnych rzymskich szpitali, którego jest dyrektorem generalnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

Po tygodniu polemik do dymisji podał się dziś prezes włoskiego odpowiednika ZUS Antonio Mastrapasqua. Jego ustąpienia żądali politycy wielu opcji zarzucając mu uwikłanie w konflikty interesów. Zajmuje on jednocześnie 25 stanowisk w spółkach i firmach.

Ta nagłośniona przez media rekordowa kumulacja stanowisk w zarządach, dyrekcjach i radach nadzorczych nakłoniła rząd Enrico Letty do podjęcia pilnych prac nad projektem dekretu o zakazie sprawowania przez szefów najważniejszych instytucji, urzędów i placówek naukowych wielu funkcji jednocześnie i unikaniu konfliktu interesów.

Dekret został przyjęty w piątek, a dzień później prezes włoskiego ZUS, czyli INPS, ustąpił ze stanowiska.

Apele o jego dymisję nasiliły się, gdy został on objęty śledztwem w sprawie oszustw finansowych w jednym z prywatnych rzymskich szpitali, którego jest dyrektorem generalnym. Okazało się, że w placówce tej doszło do sfałszowania tysięcy dokumentów, na podstawie których otrzymała ona od władz regionu Lacjum miliony euro za rzekomo wykonane usługi medyczne.

Mastrapasqua, który prezesem włoskiego ZUS został mianowany w 2008 roku, odmawiał ustąpienia ze stanowiska w związku z tym dochodzeniem i zapewniał, że nie jest w tę sprawę zamieszany.

W sobotę, w związku z przygotowanym przez rząd dekretem prezes INPS złożył dymisję na ręce ministra pracy Enrico Giovanniniego. Decyzję tę pochwalił premier Letta mówiąc, że to _ mądry wybór _.

Zajmując 25 stanowisk, włącznie z fotelem prezesa odpowiednika ZUS, Mastrapasqua zarabiał łącznie 1,2 mln euro rocznie. Jest na przykład wiceprezesem spółki Equitalia, zajmującej się ściąganiem zaległych podatków, menadżerem i zarazem konsultantem wielkiego włoskiego banku, zasiada w zarządzie autostrad, kieruje największą we Włoszech spółką zarządzającą nieruchomościami.

Jest też w kierownictwie spółki inżynieryjnej obecnej na rzymskich lotniskach. Na liście jego stanowisk są posady w firmie organizującej kongresy w rzymskiej dzielnicy Eur, spółce telekomunikacyjnej, a także innej, która działa we Włoskim Komitecie Olimpijskim.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz