Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Nikola Bochyńska
|

Kopalnia Wieczorek do likwidacji. Po 190 latach zakończyła wydobycie węgla

32
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza ogłosiła, że po 190 latach kończy wydobycie węgla w katowickiej kopalni "Wieczorek". Zakład przekazano do likwidacji do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kopalnia "Wieczorek" działała ponad 190 lat.
Kopalnia "Wieczorek" działała ponad 190 lat.

Jedna z najstarszych kopalni na Górnym Śląsku zakończyła wydobycie. Została przekazana wraz z majątkiem i grupą pracowników do spółki restrukturyzacyjnej. W tym celu podpisano akt notarialny. Część majątku trafiło tam już przed rokiem.

Polska Grupa Górnicza - jak podaje Polska Agencja Prasowa - przekazała do restrukturyzacji trzy szyby (Pułaski, Roździeński i Giszowiec), ponad 46 km podziemnych wyrobisk oraz infrastrukturę, która znajduje się na powierzchni: budynki, bocznice, rurociągi, torowiska, pomosty czy sieci ciepłownicze.

Zobacz: * *Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Co istotne, w związku z zamknięciem kopalni nikt z ponad 1,5 tys. pracowników ma nie stracić pracy: część osób znalazło zatrudnienie w kopalni Murcki-Staszic oraz w innych zakładach PGG. Wraz z majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przekazano ok. 300 górników. Część z nich ma skorzystać z zabezpieczeń przewidzianych w ustawie górniczej, takich jak środki pieniężne oraz urlopy, a część będzie pracować przy likwidacji majątku kopalni.

Złoża, które pozostały w "Wieczorku" mają być eksploatowane przez sąsiednią kopalnię Murcki-Staszic. Część z nich wyczerpała się już w naturalny sposób, dlatego wydobycie całkowicie przejdzie do "Staszica".

Kopalnia ze 190-letnią tradycją w swoich zasobach ma m.in. budynki, które znajdują się w rejestrze zabytków lub są pod opieką konserwatora. Część z nich trafiło do spółki restrukturyzacyjnej już rok temu, kiedy do Polskiej Grupy Górniczej włączono Katowicki Holding Węglowy.

SRK, która zajmuje się likwidacją kopalń, ma pomóc gminom w zagospodarowaniu pogórniczych terenów, tak by dostosować je do potrzeb społeczności lokalnej. Chodzi m.in. o zagospodarowanie maszynowni oraz wieży szybowej.

Obecnie w sąsiedztwie "Wieczorka" znajduje się osiedle robotnicze - "Nikiszowiec", które od ponad wieku uważane jest za jedną z atrakcji turystycznych Katowic.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
JOE
6 lat temu
Jeżeli tona naszego węgla przekroczyła 1000 zł, to kto normalny będzie utrzymywał górniczych nierobów z solidarności Narodzie obudź się i wymieć te popłuczyny.
dsa
6 lat temu
jak to do likwidacji, przecież prezydent obiecał że żadna nie zostanie zlikwidowana. Może lepiej to nazwać zostanie wygaszona. ale obłuda
ja
6 lat temu
Szkoda, że nasi rządzący chcą ratować kopalnie przez pogrążanie firm energetycznych. Stracą wszyscy, bo ceny akcji tych firm poleciały w dół po 50%, a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna", by ludzi potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
gorol
6 lat temu
tanszy wegiel z rosji ,australii ameryki ,ale o wiele gorszy
zdziwisz sie
6 lat temu
cena węgla wzrosła o 100% w ciągu ostatniego roku !!! kupujemy z rosji bez akcyzy i podatku 50% tańszy wegiel!!!Polska leży na czarnym złocie !!! a kupno jest ograniczone albo tylko przez dilerów!!!to jest przyszłościowa gospodarka suwerenna..brawo...
...
Następna strona