Notowania

Bolesne rozpoczęcie sezonu grzewczego. Ceny węgla ostro w górę

Podwyżka cen to nie tylko efekt ograniczonej dostępności w szczycie sezonu grzewczego, ale również efekt z walką ze smogiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Na składach ceny detaliczne węgla wzrosły średnio o 15-20 proc.

Nawet tysiąc złotych za tonę kosztuje węgiel najwyższej jakości w niektórych rejonach kraju. Podwyżka cen to nie tylko efekt ograniczonej dostępności w szczycie sezonu grzewczego, ale również efekt z walką ze smogiem.

Na składach ceny detaliczne węgla wzrosły średnio o 15-20 proc. – donosi "Rzeczpospolita". To pokazuje, ile może nas kosztować dbałość o czystsze powietrze.

- Już wcześniej alarmowaliśmy, że gwałtowne wycofanie z rynku najgorszych, ale i najtańszych rodzajów węgla będzie wiązało się z podwyżką cen – podkreśla na łamach dziennika Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Ma to związek z ustawami antysmogowymi uchwalonymi przez wojewódzkie samorządy, które zakazały sprzedaży węgla niskiej jakości.

Kopciuchy odchodzą w przeszłość. Rząd chce jednak obniżyć koszty ogrzewania:

Ma to doprowadzić do tego, że Polacy będą palić w piecach lepszym paliwem, dzięki czemu jakość powietrza w miastach ma się polepszyć.

Jak przekonuje prezes IGSPW, kolejne zakazy w następnych województwach poskutkują tym, że i w przyszłym sezonie grzewczym ceny węgla będą co najmniej takie jak obecnie, jeśli nie jeszcze wyższe.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", Ministerstwo Energii pracuje nad specjalnym programem, który ma wspomóc najuboższych.

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2018

jacieniemogęZ czegoś trzeba dokładać do kopalń!! Niech dotrze do ludzi,że jak rząd dokłada to płacimy MY!!! Kiedy to się skończy !!! Cały czas mamy kasty … Czytaj całość

17-01-2018

kerozumiem że już smogu nie będzie

16-01-2018

swądIm droższy węgiel tym więcej śmieci w piecu . Nigdy tak nie śmierdziało na osiedlu . Smog to wynik utrzymywania z podatków armii darmozjadów . Czyli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (310)