Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bolesne rozpoczęcie sezonu grzewczego. Ceny węgla ostro w górę

310
Podziel się

Podwyżka cen to nie tylko efekt ograniczonej dostępności w szczycie sezonu grzewczego, ale również efekt z walką ze smogiem.

Na składach ceny detaliczne węgla wzrosły średnio o 15-20 proc.
Na składach ceny detaliczne węgla wzrosły średnio o 15-20 proc. (EAST NEWS)
bEhpRhFh

Nawet tysiąc złotych za tonę kosztuje węgiel najwyższej jakości w niektórych rejonach kraju. Podwyżka cen to nie tylko efekt ograniczonej dostępności w szczycie sezonu grzewczego, ale również efekt z walką ze smogiem.

Na składach ceny detaliczne węgla wzrosły średnio o 15-20 proc. – donosi "Rzeczpospolita". To pokazuje, ile może nas kosztować dbałość o czystsze powietrze.

- Już wcześniej alarmowaliśmy, że gwałtowne wycofanie z rynku najgorszych, ale i najtańszych rodzajów węgla będzie wiązało się z podwyżką cen – podkreśla na łamach dziennika Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

bEhpRhFj

Ma to związek z ustawami antysmogowymi uchwalonymi przez wojewódzkie samorządy, które zakazały sprzedaży węgla niskiej jakości.

Zobacz także: Kopciuchy odchodzą w przeszłość. Rząd chce jednak obniżyć koszty ogrzewania:

Ma to doprowadzić do tego, że Polacy będą palić w piecach lepszym paliwem, dzięki czemu jakość powietrza w miastach ma się polepszyć.

bEhpRhFp

Jak przekonuje prezes IGSPW, kolejne zakazy w następnych województwach poskutkują tym, że i w przyszłym sezonie grzewczym ceny węgla będą co najmniej takie jak obecnie, jeśli nie jeszcze wyższe.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", Ministerstwo Energii pracuje nad specjalnym programem, który ma wspomóc najuboższych.

bEhpRhFK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(310)
Nika
3 lata temu
Efektem wycofania ze sprzedaży opału gorszej jakości oraz podwyższenie cen - skutkować będzie także, oprócz założenia ustawodawcy spalaniem w piecach większej ilości śmieci - przez uboższa część społeczeństwa. Czy ktoś brał to pod uwagę? Nikt nie pomyśli natomiast o dofinansowaniu dla nowo powstających budynków na przyłączenie alternatywnego dla węgla źródła ciepła. Przykładem może być odmowa przyłącza gazowego dla nowo stawianego domu jednorodzinnego - ze względu na "zbyt wysokie koszty- wynikające z odległości od sieci gazowej" W ten sposób budujemy nowy dom i montujemy piec na opał stały. I gdzie tu walka ze smogiem ??
ZK590
3 lata temu
Będzie lepiej bo powołuje ministerstwo od smogu. Smog był i będzie jeszcze większy a GUS poda o ile podwyższyło się średnie wynagrodzenie.
bobi
3 lata temu
ci ktorych stac to nie pala weglem z wygody, a ci ktorych nie stac - jak wegiel podrozal - beda terqaz palic meblami i smieciami;))
bEhpRhFL
Ja
3 lata temu
Bo unas ludzi okradaja jak takie panstwo bogate w wegiel powinno byc tansze o polowe ni zdxierac z ludzi zlidziejskie panstwo ns to rzad pozwala by ludzi okradali baronowie weglowi
ja
3 lata temu
Ceny rosną i musimy sobie z tym jakoś radzić mimo ograniczonych zasobów (pensji). Wszystko zależy od tego jak wydajemy pieniądze, czyli głównie na co. Nadmierna konsumpcja, zadłużanie się mogą doprowadzić do sytuacji bez wyjścia. Dlaczego w szkołach nie uczy się tego jak zarządzać pieniędzmi, skutecznego oszczędzania i inwestowania? Słyszeliście o ksi ążce „Emeryt ura nie jest Ci potrezbna”? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, o budowaniu majątku w polskich realiach
...
Następna strona