Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Płn: Huang Pjong So następcą Kim Dzong Una?

0
Podziel się:

O nowej gwieździe na komunistycznym firmamencie donosi Reuters.

Korea Płn: Huang Pjong So następcą Kim Dzong Una?
(Wikipedia)
bFeTaVDV

Huang Pjong So (na zdjęciu) ustępuje w hierarchii państwowej Korei Płn. tylko Kim Dzong Unowi. Do drugiego stanowiska w państwie doszedł w rekordowym czasie, w ciągu zaledwie kilku lat. O _ nowej gwieździe na politycznym firmamencie Korei Płn. _ pisze Reuters.

Generał Huang obserwowany jest tym uważniej, że od ponad miesiąca Kim Dzong Un nie pojawił się w państwowych mediach. Pod koniec września telewizja północnokoreańska po raz pierwszy de facto potwierdziła spekulacje o problemach Kima ze zdrowiem, informując, że przywódca _ odczuwa dyskomfort _.

Gdy Kim objął władzę po śmierci swego ojca w 2011 roku, Huang był w kręgu jego najbliższych doradców i do dziś pozostaje najważniejszym doradcą wojskowym. Kiedy inni członkowie tej grupy kolejno popadali w niełaskę u młodego przywódcy, on awansował i w tym roku został szefem Wydziału Politycznego Ministerstwa Ludowych Sił Zbrojnych, a we wrześniu objął też stanowisko wiceszefa Narodowej Komisji Obrony; na jej czele stoi sam Kim Dzong Un. Wydział Polityczny Ministerstwa Ludowych Sił Zbrojnych to wpływowe gremium lojalne wobec Kima, odpowiedzialne za zatwierdzanie nominacji w kierownictwie kraju. Mimo niewielkiego doświadczenia wojskowego Huang ma stopień odpowiadający w USA czterogwiazdkowemu generałowi.

bFeTaVDX

Huang był jednym z trzech przedstawicieli komunistycznej Korei Północnej, którzy w ubiegłym tygodniu przyjechali do Korei Południowej na uroczystości kończące igrzyska azjatyckie. Był najwyższym rangą przedstawicielem Północy, który kiedykolwiek odwiedził południowego sąsiada. Wcześniej miał niewielką styczność ze sprawami międzynarodowymi.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z WIZYTY HUANGA:

Dzang Dzin Sung, zbiegły z Północy pracownik wydziału propagandy, ocenił, że tak wielki awans Huanga to precedens. _ Tacy ludzie wchodzą do pierwszego szeregu tylko przy okazji czystek lub egzekucji _ - powiedział. Reuters przypomina, że dowództwo sił zbrojnych Korei Płn. jest w stanie permanentnej reorganizacji odkąd władzę w kraju przejął Kim Dzong Un.

bFeTaVEd

Ekspert Michael Madden, cytowany przez agencję Reutera, twierdzi, że ludzie, którzy mieli styczność z Huangiem, opisywali go jako osobę skromną, dążącą do kompromisów i _ bardzo miłą w obejściu _. W ojczyźnie znany jest jednak ze stanowczych wystąpień. Na defiladzie wojskowej w lipcu kazał żołnierzom przygotować się do _ nuklearnego zgładzenia _ Stanów Zjednoczonych.

_ Jeśli USA będą podkopywać naszą suwerenność i prawo do istnienia i posiadania broni jądrowej i lotniskowców, to nasza armia wystrzeli rakietę z głowicą nuklearną na Biały Dom i największe amerykańskie bazy na Pacyfiku i w regionie _ - mówił Huang Pjong So.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeTaVEy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)