Notowania

Korea Północna
12.02.2014 06:31

Korea Płn. i Korea Płd. wznawiają rozmowy

Spotkanie uzgodniono w niezwykle szybkim tempie i w głębokiej tajemnicy w ubiegłym tygodniu, a inicjatywa w tej sprawie wyszła od strony północnokoreańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Kim Dzong Un, prezydent Korei Płn.

Przedstawiciele obu państw koreańskich podjęli pierwsze od siedmiu lat rozmowy na wysokim szczeblu. Do spotkania doszło w miejscowości Panmundżon na wspólnej granicy.

Spotkanie uzgodniono w niezwykle szybkim tempie i w głębokiej tajemnicy w ubiegłym tygodniu, a inicjatywa w tej sprawie wyszła od strony północnokoreańskiej. Jak się oczekuje, Pjongjang będzie się domagał anulowania rozpoczynających się później w tym miesiącu wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Korei Południowej i USA.

Według strony południowokoreańskiej, Korea Północna zaproponowała rokowania _ na temat ogólnych spraw wewnątrzkoreańskich _ nie wymieniając żadnych konkretnych tematów.

Na czele delegacji Korei Południowej stoi zastępca doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydent państwa Park Geun Hie. Korea Północna wysłała do Panmundżonu drugiego w hierarchii przedstawiciela departamentu do spraw kontaktów z Południem w rządzącej Partii Pracy Korei.

Zdaniem obserwatorów, ewentualne zmniejszenie napięcia na Półwyspie Koreańskim pomoże nowemu północnokoreańskiemu przywódcy Kim Dzong Unowi w jego staraniach o zrealizowanie wizyty w Chinach, które są głównym sojusznikiem Pjongjangu.

Szef delegacji południowokoreańskiej Kim Kyou Hyun oświadczył, iż będzie się starał przede wszystkim o to, by doszło do skutku wyznaczone na drugą połowę lutego kolejne spotkanie członków rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską w latach 1950-53. Spotkania takie odbywają się pod położoną tuż na północ od wspólnej granicy górą Kumgang.

Mimo zawartego w 1953 rozejmu oba państwa koreańskie są nadal formalnie w stanie wojny, a napięcie między nimi wyraźnie wzrosło po dokonanej w lutym ubiegłego roku trzeciej północnokoreańskiej próbie nuklearnej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz