Notowania

konflikt usa-korea
02.04.2013 08:57

Korea Północna otwiera zamknięty wcześniej reaktor

Napięcie na Półwyspie Koreańskim narasta od wielu tygodni. Pjongjang w ostatnich dniach nieomal codziennie groził atakami na Koreę Południową i bazy sił USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/DIGITAL GLOBE)
Widok na kompleks nuklearny Jongbion

Korea Północna wznowi działalność kompleksu nuklearnego Jongbion, zamkniętego w 2007 roku. Tamtejsza agencja atomowa poinformowała, że będzie on wykorzystywany zarówno do produkcji energii, jak i do celów wojskowych. Reaktory Jongbion zamknięto w lipcu 2007 roku, na mocy czterostronnego porozumienia rozbrojeniowego.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong-un oświadczył, że broń jądrowa jest podstawą dobrobytu Korei Północnej, gdyż działa odstraszająco na potencjalnych agresorów. Według dyktatora, ten rodzaj broni jest gwarantem niezależności kraju. W przemówieniu, wygłoszonym na posiedzeniu rządzącej Partii Pracy, Kim Dzong-un oskarżył też Stany Zjednoczone o to, że narzucają Korei Północnej wyścig zbrojeń.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim narasta od wielu tygodni. Pjongjang w ostatnich dniach nieomal codziennie groził atakami na Koreę Południową i bazy sił USA.

Na razie, Korea Północna nie podjęła żadnych działań, które mogłyby świadczyć o przygotowaniach do wojny.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna ma nowego premiera. Co się zmieni? Zobacz raport specjalny Money.pl o sytuacji na Półwyspie Koreańskim.
Seul prewencyjnie zaatakuje Koreę Północną? Nie pozwolą sobie na dalsze prowokacje. Amerykanie poderwali niewykrywalne samoloty.
Papież modlił się o pokój w Syrii i Korei Papież prosił też o pokój na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza - dodał - między Izraelczykami a Palestyńczykami.
Tagi: konflikt usa-korea, Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz