Notowania

Rodzice zapłacą ZUS za korepetytora. Nowe przepisy poszerzą szarą strefę

Jeśli nauczyciel udzielający korepetycji nie rejestruje biznesu, wówczas trzeba za niego zapłacić składki ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Według szacunków resortu edukacji, rynek korepetycji w Polsce wart jest 4 mld zł. Nauczyciele, którzy chcą udzielać lekcji po godzinach mają jednak wątpliwości, co do rozliczeń z fiskusem – pisze "Rzeczpospolita". Nawet skarbówka ma problem z nieprecyzyjnymi przepisami.

Powołując się na konstytucje dla biznesu, korepetytor zarabiający poniżej 1050 zł miesięcznie nie musi rejestrować działalności. Kłopot w tym, pisze dziennik, że jest wówczas traktowany jako zleceniobiorca. W takim przypadku to kontrahent-zleceniodawca, powinien za niego rozliczyć ZUS.

Działalność nierejestrowa. Będzie można dorobić bez zakładania działalności gospodarczej:

Taką interpretację przedstawił resort przedsiębiorczości. Eksperci podkreślają jednak, że to prowadzi do absurdu, w którym to uczniowie opłacają ZUS nauczyciela. To z kolei może prowadzić do wzrostu szarej strefy – pisze "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, mały zus, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2018

ŁajdactwoA może by ta nauczyciel zapłacił odszkodowanie uczniowi, że go nie nauczył bo sam nie za bardzo umie?

16-10-2018

sklaveNo a jak ZUS to i podatek będzie trzeba zapłacić? Ciekawe czy znajdzie się taki co zechce ten haracz zapłacić? Rząd powinien zrozumieć, że szara … Czytaj całość

16-10-2018

Nota_beneCiekawe tylko, skąd rodzice mają wiedzieć, ile korepetytor zarabia? Tak jak skąd US ma wiedzieć, kto prowadzi działalność nierejestrowaną? Cały pomysł … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (96)