Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Chinach. Kolejne zatrzymania, tym razem w energetyce

0
Podziel się:

Prokurator generalny poinformował o aresztowaniu Qi Dacaia, byłego wiceprezesa koncernu energetycznego China Southern Power Grid.

Siedziba China Southern Power Grid <br> w Kantonie
Siedziba China Southern Power Grid <br> w Kantonie (Eynamelop/wikimedia/CC BY-SA 3.0)

Kolejne zatrzymanie za korupcję w Chinach. Prokurator generalny poinformował o aresztowaniu Qi Dacaia, byłego wiceprezesa koncernu energetycznego China Southern Power Grid. W marcu ustąpił z tego stanowiska, gdy postawiono mu zarzuty za łapownictwo.

W tym roku, Komunistyczna Partia Chin zapowiedziała walkę z korupcją. Mają temu pomóc kontrole w wielkich koncernach państwowych. Prezydent Xi Jinping ponadto zapowiedział, że będzie walczył nie tylko z silnymi "tygrysami" na rynku, ale także z "muchami", czyli dużo mniejszymi podmiotami gospodarczymi. W ubiegłym tygodniu wyrok dożywocia za korupcję, ale także za szpiegowanie prezydenta, otrzymał były szef chińskich służb bezpieczeństwa Zhou Yongkang.

China Southern Power Grid obsługuje obszar pięciu prowincji na południu Chin, zamieszkiwany przez 230 milionów odbiorców prądu.

Zatrzymanie to kolejna odsłona operacji "Polowanie na lisy", którą rozpoczęto w ubiegłym roku. Od początku 2015 roku chińskim służbom udało się sprowadzić do kraju z zagranicy 150 osób podejrzewanych o korupcję - poinformowała w zeszłym miesiącu gazeta "China Daily".

Zatrzymanych sprowadzono do Chin z 32 państw. W ramach działań antykorupcyjnych chińskie władze ścigają na całym świecie obywateli, którzy uciekli z kraju, wielokrotnie zabierając ze sobą bardzo duże sumy pieniędzy.

- Ośmiu ze ściągniętych podejrzanych było poszukiwanych od ponad 10 lat, a 44 osób było zamieszanych w obrót bardzo dużymi kwotami pieniędzy - powiedział gazecie polityczny sekretarz ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Gao Feng.

Gao dodał, że władze badają ok. 100 tys. spraw o charakterze korupcyjnym, w których podejrzane osoby przejęły ponad 30 mld dolarów.

Zobacz także: Chiny są również nowym rynkiem zbytu dla polskich rolników, którzy nie mogą już sprzedawać do Rosji

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny walczą z korupcją. Zatrzymano 150 osób Od początku 2015 roku chińskim służbom udało się sprowadzić do kraju z zagranicy 150 osób podejrzewanych o korupcję.
15 lat za korupcję dla byłego burmistrza Chodzi o burmistrza Nankinu. To kolejny przedstawiciel władz, ukarany w ramach kampanii antykorupcyjnej.
630 miliardów dolarów z Chin poza kontrolą W tym roku w ramach kampanii antykorupcyjnej w Państwie Środka urzędnicy pod lupę wziąć mają finanse państwowych koncernów, które swoje rezerwy trzymają za granicami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)