Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Polsce. "To ciągle wyzwanie dla służb mundurowych"

7
Podziel się:

Niestety korupcja istnieje w wielu obszarach, zawsze w tym zakresie jest co robić - przyznał podczas spotkania zastępca Szefa Służby Celnej Jerzy Chrobak, który przypomniał, że w przyszłym roku powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, która skupi trzy służby: celną, skarbową i urzędy kontroli skarbowej.

Korupcja w Polsce. "To ciągle wyzwanie dla służb mundurowych"
(Damian Rucinski/REPORTER)

Mimo wielu projektów dotyczących zwalczania korupcji, zjawisko to jest stale obecne w szeregach służb mundurowych nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach - przyznali uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi.

W konferencji "Razem przeciw korupcji", która odbywała się w czwartek w Worlinach na Mazurach, uczestniczą funkcjonariusze policji, CBŚP, prokuratorzy, celnicy, funkcjonariusze urzędów kontroli skarbowej czy urzędów skarbowych.

- Niestety korupcja istnieje w wielu obszarach, zawsze w tym zakresie jest co robić - przyznał podczas spotkania zastępca Szefa Służby Celnej Jerzy Chrobak, który przypomniał, że w przyszłym roku powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, która skupi trzy służby: celną, skarbową i urzędy kontroli skarbowej.

Chrobak poinformował, że w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej powstanie służba wewnętrzna, zorganizowana na wzór obecnych biur spraw wewnętrznych policji. Służba ta będzie miała m.in. możliwość działań operacyjnych, tj. stosowania podsłuchów wobec pracowników KAS czy monitorowania ich poczty elektronicznej.

O tym, na jakie zachowania funkcjonariuszy należy zwracać szczególną uwagę, na co zwierzchnicy powinni być wyczuleni, mówił uczestnikom konferencji oficer łącznikowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przyznał, że w Londynie przed kilku laty zatrzymano grupę policjantów, którzy współpracowali z grupami przestępczymi (m.in. przekazywali im wrażliwe informacje za pieniądze), a ich współpraca z przestępcami była możliwa m.in. dlatego, że zwierzchnicy nie mieli nad policjantami odpowiedniego nadzoru. Brytyjczykom udało się np. sfotografować policjantów w towarzystwie przestępców czy w sytuacjach, gdy "prali" pieniądze uzyskane od grup przestępczych.

Prelegenci spotkania w Worlinach przyznawali, że działające obecnie w Polsce grupy przestępcze próbują przenikać do urzędów i instytucji, by wykorzystywać w swojej działalności dostępne w tych miejscach informacje. Dr Krzysztof Wiciak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przyznał, że obecnie działające grupy przestępcze najczęściej skupiają się na działalności ekonomicznej, np. wyłudzaniu VAT-u czy handlu paliwami.

Janusz Makarowski z Ministerstwa Finansów przyznał, że notowano w Polsce przypadki, w których legalne przedsiębiorstwa (np. PKS) czy urzędy kupowały w przetargach paliwo od grup przestępczych. Zamawiający paliwo przy wyborze jego dostarczyciela kierowali się ceną, a najniższą oferowały grupy przestępcze, które stwarzały pozory legalnej działalności.

W swoim wystąpieniu Makarowski zwracał także uwagę, że właściwie poza kontrolą służb pozostają w Polsce stacje paliw działające przy hipermarketach, nikt też nie sprawdza paliw dostarczanych na potrzeby lotnictwa czy górnictwa, co także dale pole do działalności grupom przestępczym. - Znam przypadek wypadku lotniczego pod Częstochową, którego jedną z przyczyn było paliwo złej jakości - przyznał prelegent.

Funkcjonariusze KAS będą mieli możliwość prowadzenia postępowań i śledztw dotyczących wszystkich przestępstw z Kodeksu karnego skarbowego oraz niektórych z Kodeksu karnego. Uczestnicy spotkania przyznawali, że pomocne będą im m.in. biura zajmujące się cyberprzestępczością, które mają w najbliższym czasie powstać w strukturach policji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Radca Ministr...
7 lat temu
Oj Makaron makaron... Cóż za erupcja wiedzy
Guciu
7 lat temu
Dziwna ta walka z ta korupcja bo ma sie jeszcze lepiej niz byla .To tak jak walka z dopalaczami ze zwalcza sie tyvch dilerow a producentow chaklupnikow to nie a kto wyprodukowal ten ten smiertelne substancje maja sie dobrze .No bo tez dziwne te halasy w blokach jak przedtem nie bylo tego a nocami zamiast spac pradukja i kogo to obchodzi?Bloki w miastach malych az trzesa sie od maszyn a tu lapia tych co sprzedaja bo niby skad maja?
Raszid
7 lat temu
CBŚP to jednostka Policji!
Raszid
7 lat temu
CBŚP to jednostka Policji!
menda
7 lat temu
Korupcja jest tam gdzie urzędas na marnej pensyjce może zrobić coś co dla przestępców jest sporo warte. Zamiast więc redukować uznaniowość czy radosny niekontrolowany dostęp do wszelkich możliwych informacji to powołuje się kolejną bzdurną służbę, którą pewno też będzie można skorumpować.