Notowania

ceny paliw
04.09.2011 19:24

Koszt tankowania będzie rósł. Jak długo?

Ostatnio PKN Orlen i Lotos obniżyły ceny na swoich stacjach poniżej 5 zł za litr.

Podziel się
Dodaj komentarz
(D.L./CC/Flickr)

*Ceny paliw na stacjach benzynowych wkrótce wzrosną, to koniec tankowania po 5 zł za litr - oceniają analitycy. W ich opinii, przy stałym wzroście cen ropy nie da się utrzymać obecnych cen. *

Notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie systematycznie rosły w ostatnich dniach i ponownie znajdują się w okolicach 115 dol. za baryłkę, a po spadkach z początku miesiąca nie ma już praktycznie śladu - podkreśla portal e-petrol.pl.

Sprawdź jak zmieniała się cena ropy w ciągu roku

Jak podkreśla, największe polskie koncerny - PKN Orlen i Lotos zdecydowały się ostatnio obniżyć ceny na swoich stacjach do poziomu poniżej 5 zł za litr, aby pobudzić popyt pod koniec okresu wakacyjnego. Portal zwraca jednak uwagę, że wyprzedaż zapasów jest cokolwiek ryzykownym ruchem, bowiem wiąże się on z operowaniem na granicy opłacalności - przy minimalnej marży - i zapewne takie działanie w dłuższym okresie czasu nie będzie możliwe.

e-petrol.pl zwraca też uwagę na istotne zwyżki cen hurtowych mieszanki propan-butan na wschodniej granicy Polski, co już przełożyło się to na 1-groszową podwyżkę cen za litr. Jeżeli nie zwiększą się dostawy gazu płynnego do Polski, wydaje się możliwe pewne podniesienie cen detalicznych - ocenia portal.

Jak ocenia biuro Reflex, obserwacje rynku ropy i rynku walutowego nie pozostawiają złudzeń i na stacjach powinno być drożej. Nie da się w nieskończoność utrzymać cen na poziomie poniżej 5 zł/l, kiedy benzyna 95 w hurcie jest oferowana w cenach powyżej cen SPOT obowiązujących w rafineriach - podkreśla biuro.

Według Reflexu, to oznacza, że benzyna, która trafia na stację dzisiaj powinna kosztować ponownie około 5,10 - 5,15 zł za litr, bo tylko wówczas pozwoliłaby właścicielom stacji na realizację minimalnej marży na poziomie 5-10 groszy na litrze.

Zobacz jak zmieniał się kurs dolara w ostatnim miesią

Biuro informuje, że w tym tygodniu średnia cena benzyny 95 wynosi 5,04 zł za litr, co oznacza spadek tylko o 1 grosz na litrze w stosunku do ubiegłego tygodnia. W przypadku oleju napędowego cena też spadła średnio o 1 grosz na litrze i tym samym wynosi 4,99 zł za litr.

Reflex podkreśla jednak, że trzeci tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej obserwujemy wzrost cen, a październikowa seria kontraktów na ropę Brent osiągnęła już poziom 115,36 USD i poziom cen jest najwyższy od miesiąca. W dłuższej perspektywie ceny powinny ponownie zbliżyć się do 120 USD.

O rynku paliw czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/42134/42134_1s_art.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/tansze;paliwo;na;stacjach,26,0,900890.html) Tańsze paliwo na stacjach W przyszłym tygodniu kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwa na stacjach, na których ceny pozostają...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t132623.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;obnaza;plan;brukseli;paliwa;w;gore,64,0,890688.html) Pawlak obnaża "szatański" pomysł Brukseli Wicepremier zapowiada wielką batalię przeciwko planom Komisji Europejskiej podwyższenia akcyzy na paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t84612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dobre;wiesci;dla;kierowcow;tankowanie;bedzie;tansze,122,0,889210.html) Na taką decyzję czekali wszyscy kierowcy PKN Orlen obniża ohurtowe ceny benzyn i oleju napędowego. Przewiduje spadek cen na stacjach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t75272.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;po;6;zl;mozliwe;ze;juz;za;2;5;miesiaca,172,0,888748.html) Benzyna po 6 zł coraz bliżej. Jest na nią rada Mogłaby pomóc nie tylko obniżka podatków, ale również sprzedaż Lotosu.
Tagi: ceny paliw, paliwo, ropa, surowce, tankowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz