Notowania

inflacja w polsce
01.08.2011 17:10

Kotecki: Maleje ryzyko drugiej fali inflacji

Polityka monetarna NBP oraz fiskalna Ministerstwa Finansów powinny redukować ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy - ocenia wiceminister finansów Ludwik Kotecki (na zdjęciu).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

*Polityka monetarna NBP oraz fiskalna Ministerstwa Finansów powinny redukować ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy - ocenia wiceminister finansów Ludwik Kotecki (na zdjęciu). *

Jego zdaniem obserwowana stabilizacja cen surowców rolnych i energetycznych na globalnych rynkach będą sprzyjały w najbliższych miesiącach wygasaniu zewnętrznego impulsu inflacyjnego.

_ - W średnim okresie do stabilności cen będzie się przyczyniać konsolidacja finansów publicznych, sprzyjająca ograniczeniu presji popytowej w gospodarce. Presja popytowa w Polsce jest wciąż niewielka, o czym świadczy, utrzymująca się poniżej celu inflacyjnego NBP inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii. W czerwcu br. wyniosła ona 2,4 proc. _ - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Kotecki.

_ - W związku z trwającą od dwóch miesięcy stabilizacją cen większości surowców rolnych i energetycznych na światowych rynkach, bardzo prawdopodobne jest również wygaśnięcie w najbliższych miesiącach zewnętrznego impulsu cenowego, co w warunkach prowadzonej przez NBP polityki monetarnej, nakierowanej m.in. na przeciwdziałanie trwałemu wzrostowi oczekiwań inflacyjnych, oraz zainicjowanej przez MF konsolidacji fiskalnej, powinno zredukować ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;nie;ma;obaw;o;inflacje;w;polsce,28,0,861468.html) Belka: Nie ma obaw o inflację w Polsce
Zdaniem Koteckiego w sytuacji przejściowego przyspieszenia inflacji wywołanego przez wzrost cen żywności i paliw na światowych rynkach, znaczenia nabiera koordynacja polityki monetarnej banku centralnego i polityki fiskalnej rządu.

_ - Wobec wciąż niepewnego ożywienia inwestycji w polskiej gospodarce optymalne jest stopniowe zacieśnienie fiskalne, tworzące przestrzeń do umiarkowanych podwyżek stóp procentowych banku centralnego _ - podkreśla wiceminister.

_ - Zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu będzie sprzyjało spadkowi rynkowej premii za ryzyko i umacnianiu złotego. W rezultacie inflacja wywołana zewnętrznym impulsem będzie stopniowo wygasać bez negatywnych skutków dla potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego i hamowania dynamiki zatrudnienia _ - dodaje.

Zgodnie z danymi GUS w czerwcu roczna inflacja obniżyła się do 4,2 proc. z 5,0 proc. w maju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rostowski;popieram;polityke;nbp;i;rpp,242,0,858866.html) Rostowski: Popieram politykę NBP i RPP Minister finansów twierdzi, że obie instytucje radzą sobie w walce z inflacją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t90502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/mf;inflacja;zaczyna;spadac,191,0,842687.html) MF: Inflacja zaczyna spadać Zacieśnianie polityki monetarnej oraz załamanie na rynku surowców wpłynie na ograniczenie presji inflacyjnej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;podwyzek;bedzie;tyle;ile;potrzeba,10,0,832266.html) Belka: Podwyżek będzie tyle ile potrzeba W opinii szefa NBP, możliwe jest, że inflacja zacznie spadać już w maju. Zapowiada podwyżki stóp, ale zaznacza, że woli _ prowadzić politykę pieniężną skalpelem, a nie młotem pneumatycznym _.
Tagi: inflacja w polsce, ludwik kotecki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz