Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt we franku. SLD proponuje fundusz dla niewypłacalnych

0
Podziel się:

Źródłem finansowania miałby być nowy podatek od transakcji finansowych.

Kredyt we franku. SLD proponuje fundusz dla niewypłacalnych
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

SLD wnioskuje, by na czwartkowym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informację o skali zagrożenia niewypłacalnością osób spłacających kredyty w walutach obcych. Politycy Sojuszu domagają się też informacji o działaniach podjętych przez KNF, NBP i UOKiK.

Poseł SLD Wincenty Elsner podkreślił, że Sojusz domaga się od rządu informacji, _ jaka jest skala zagrożenia niewypłacalnością kredytobiorców mających kredyty w walutach obcych i związaną z nią możliwością utraty nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie tych kredytów _.

Według polityków Sojuszu informacja rządu powinna też dotyczyć skutków _ ekonomicznych, gospodarczych i społecznych związanych ze spodziewanymi kłopotami kredytobiorców posiadających kredyty w walutach obcych _.

_ - Chcielibyśmy uzyskać informację o podjętych działaniach innych instytucji, jak Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Związek Banków Polskich i UOKiK oraz poszczególnych banków działających na terenie Polski i udzielających kredytów w walutach obcych _ - mówił Elsner.

Dodał, że SLD domaga się także informacji o ewentualnym stosowaniu klauzul niedozwolonych przez banki udzielające kredytów w walutach obcych. Polityk podkreślił, że wniosek jego partii wynika z sytuacji dot. szwajcarskiego franka, ale - jak zaznaczył - _ informacja powinna dotyczyć wszystkich kredytów w walutach obcych _.

We wtorek SLD zaproponowało utworzenie funduszu pomocy kredytobiorcom dzięki nałożeniu na banki nowego podatku od transakcji finansowych. Według Sojuszu fundusz powinien pomagać osobom spłacającym kredyty we frankach i złotych, które _ chwilowo znajdą się w trudnej sytuacji _.

Za szwajcarskiego franka płacono w środę 4,31 zł. W ubiegłym tygodniu szwajcarski bank centralny (SNB) nieoczekiwanie ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs.

Wpływ tej decyzji na sytuację polskiego rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego było poświęcone wtorkowe posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. Wcześniej premier zwróciła się do KNF i UOKiK o zbadanie działań banków ws. kursu franka.

Czytaj więcej w Money.pl
Kłopot z kredytem we franku? Zobacz, co grozi ci ze strony banku i jak możesz się bronić Nawet 50 tysięcy klientów banków może mieć problem z płaceniem rat. Money.pl radzi _ franciszkanom _, jak przeżyć.
Chorwacja zamrozi kurs franka. Projekt Działanie to ma pomóc chorwackim kredytobiorcom - tłumaczył wczoraj rząd.
Ważna decyzja dla frankowiczów. Banki wezmą na siebie część... Po dzisiejszych negocjacjach z resortem finansów, banki zadeklarowały, że będą uwzględniać ujemny LIBOR.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)