Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.01.2017 09:34

Kredyty frankowe. Morawiecki wysyła jasny sygnał do banków

W ocenie ministra rozwoju i finansów "są to zdecydowane kroki w kierunku wzmocnienia siły kredytobiorców względem banków, zarówno jeśli chodzi o spredy, ale w szczególności, w zakresie wymiany walut".

Podziel się
Dodaj komentarz

Mam nadzieję, że banki przystąpią do partnerskiej dyskusji z kredytobiorcami - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odnosząc się do opinii KSF, który uznał w piątek, że jest potrzeba porozumienia banków i klientów ws. restrukturyzacji kredytów frankowych.

W ocenie ministra rozwoju i finansów "są to zdecydowane kroki w kierunku wzmocnienia siły kredytobiorców względem banków, zarówno jeśli chodzi o spready, ale w szczególności, w zakresie wymiany walut".

- Od tej strony patrząc, jak również od strony wyroków sądowych, które określiły, że w niektórych przypadkach, w wielu przypadkach być może, nie wiem dokładnie w ilu, bo to w każdym z poszczególnych banków jest ta wiedza, jeżeli były jakieś klauzule nadużywające prawa to one powinny być bezwzględnie wykorzenione i kredytobiorcy powinni otrzymać z powrotem swoje środki, więc te wyroki powinny być wykonywane - powiedział na antenie radia RMF FM Morawiecki.

- Mam nadzieję, że ten problem będzie mniejszy nie tylko miesiąc po miesiącu, ale również, że skokowo, banki przystąpią do bardziej takiej solidnej dyskusji, partnerskiej dyskusji z kredytobiorcami - dodał.

Komitet Stabilności Finansowej w składzie: prezes NBP, szef KNF, prezes BFG i przedstawiciel MF, uznał w piątek, że istnieje potrzeba restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i kredytobiorcami.

Komitet uznał też m.in., że ustawowe przewalutowanie kredytów mieszkaniowych nie byłoby właściwe, bo "mogłoby prowadzić do bardzo istotnych strat w niektórych bankach, w skrajnym przypadku zagrażając stabilności krajowego systemu finansowego".

Restrukturyzacja kredytów powinna być, zdaniem KSF, dobrowolna i "jest szczególnie zasadna w przypadku kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w niezawinionych przez siebie okolicznościach".

Posiedzenie KSF, w którym wzięli udział: prezes NBP i przewodniczący komitetu Adam Glapiński, wiceminister finansów Leszek Skiba, szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal, poświęcone było właśnie zagadnieniom związanym z walutowymi kredytami mieszkaniowymi.

Tagi: gospodarka, prawo, finanse, waluty, kredyty, mieszkania, pap, mf, mr, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2017

kredytobiorca co umie czytaćpo cholerę baliście we frankach trzeba było w zł ale by było drożej a teraz jak frank poszybował to płacz że pod karabinem mi kazali podpisać to może … Czytaj całość

14-01-2017

polololoKłopot się rozwiąże sam. USiA podniosą st% i nastąpi odpływ kapitału z przewartościowanej waluty CHF (już 4,07 a było w porywach 5). No zostaje … Czytaj całość

14-01-2017

pro541oni dopiero solidnie przeliczą koszty przewalutowania tylko wtedy, kiedy będą musieć rzeczywiście to zrobić, na razie to są wyceny 50 mld, 70 mld, 120 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)