Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty hipoteczne
03.10.2012 06:10

Kredyty w Polsce. Już niedługo łatwiej będzie je dostać

Banki zyskają więcej swobody w podejmowaniu decyzji kredytowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Najpierw KNF zaostrzyła możliwości udzielania kredytów przez banki. Teraz, aby pomóc deweloperom i zwiększyć popyt na mieszkania planuje te przepisy złagodzić, wycofując się z części swoich decyzji. Raty wszystkich zaciągniętych kredytów będą między innymi mogły przekroczyć 50 procent dochodów.

Jak oświadczył w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF, nowelizacja rekomendacji T ma trafić do konsultacji społecznych jeszcze przed 15 października.

( http://static1.money.pl/i/h/122/245882.jpg Konrad Pluciński, Market Money )
Konrad Pluciński,
Market MoneyDo końca miesiąca ma również być gotowa nowelizacja rekomendacji S. - _ Proponowane zmiany przyznają bankom zdecydowanie większą swobodę udzielania kredytów niż dotychczas _ - mówi Konrad Pluciński, ekspert Market Money.

Banki zdecydują, jak możemy się obciążyć- _ Jeśli zmienione rekomendacje wejdą w życie, to banki same będą mogły decydować ile procent dochodu klienta może zostać przeznaczone na pokrycie jego zobowiązań. Określą również, dla jakiego okresu spłaty kredytu będzie liczona zdolność kredytowa _ - wyjaśnia Pluciński.

Nowe rekomendacje, to zdecydowane złagodzenie obowiązujących obecnie przepisów. - _ Ich skutkiem, niewątpliwie, będzie wzrost liczby nowych kredytów konsumpcyjnych, jak i hipotecznych _ - twierdzi ekspert Market Money.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/156248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/kluza;dlatego;ludzie;chodza;do;parabankow,210,0,1170386.html) *Kluza: Dlatego ludzie chodzą do parabanków * Były przewodniczący KNF Stanisław Kluza mówi, co sądzi o rekomendacjach KNF-u.

W przypadku popularnych kredytów gotówkowych będzie można je otrzymać po przedstawieniu w banku oświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Spowoduje to najprawdopodobniej przejęcie przez banki części klientów parabanków i innych instytucji, które nie muszą się stosować do wytycznych rekomendacji.

- _ Wiele osób korzysta z szybkich pożyczek, których warunki nie zawsze są dla nich korzystne. Decydują się jednak na nie, bo odmówiły im ich banki _ - wyjaśnia Konrad Pluciński. O wiele poważniejsze skutki pociągnie ze sobą złagodzenie procedur przyznawania kredytów hipotecznych.

Obecne prognozy mówią, że liczba kredytów hipotecznych w 2012 roku spadnie do około 190 tys. z 215 tys. w 2011. Dodatkowo wycofanie z końcem roku programu Rodzina na Swoim może skutkować dalszym pogorszeniem sytuacji na rynku deweloperskim, na którym wg. szacunków na nabywców czeka obecnie około 60 tys. mieszkań.

Wprowadzone z rozwagą i pod kontrolą KNF zmiany, dzięki którym kredyty hipoteczne będą łatwiej dostępne, mogą spowodować wzrost popytu i liczby transakcji zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. - _ To w pewnym stopniu przełoży się na poprawę sytuacji całej branży budowlanej i ograniczy dalszy spadek cen nieruchomości _ - prognozuje Pluciński.

Obecnie wartość rat wszystkich kredytów nie może przekroczyć 50 procent dochodów osoby, której zarobki są niższe niż średnia krajowa i 65 procent w przypadku klientów zarabiających powyżej przeciętnej pensji. _ - Teraz te sztywne limity mają zniknąć _ - mówił Wojciech Kwaśniak w rozmowie z _ Dziennikiem Gazetą Prawną _. Znowelizowaną rekomendacją mają zostać objęte także oddziały zagranicznych instytucji kredytowych.

Inaczej liczona zdolność kredytową

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m213833.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rodzina;na;swoim;polacy;zaciagneli;rekordowa;liczbe;kredytow,66,0,1155650.html) *Polacy zaciągnęli rekordową liczbę kredytów * Za cztery miesiące kończy się program _ Rodzina na swoim _. Klienci masowo ruszyli do banków. Zobacz, ile pożyczyli.Banki teraz muszą także liczyć zdolność kredytową dla 25-letniego okresu spłaty. - _ Zastanawiamy się nad tym, aby najbardziej stabilne banki mogły same decydować o maksymalnym okresie spłaty dla którego liczona będzie zdolność kredytowa _ - mówił szef KNF. To pozwoliłoby na obniżenie raty kredytu.

Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby te zmiany zaczęły obowiązywać od początku 2013 roku. Zmiana przez KNF Rekomendacji T i S może poprawić sytuację na rynku kredytowym, ale nie jest panaceum na wszystkie bolączki związane z finansowaniem naszej gospodarki, dziś i w kolejnych latach - uważa prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

_ - Zasygnalizowanie przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zmiany w Rekomendacjach T i S to dobry kierunek. To były rozwiązania zbyt restrykcyjne i zbyt sztywne _ - stwierdził Pietraszkiewicz.

Dodał, że modyfikacje Rekomendacji T i S są konieczne, bowiem _ po paru latach ich funkcjonowania ujawniły się dobre, ale także negatywne skutki ich obowiązywania _.

_ - Dobre w tym sensie, że sektor bankowy nie rozwijał się w nadmiernie szybko w kierunkach, które dla niektórych banków i klientów mogłyby okazać się niebezpieczne. Z drugiej jednak strony Rekomendacje te wywołały poniekąd wykluczenie pewnej grupy klientów z usług świadczonych przez regulowany, nadzorowany sektor bankowy. Całkiem liczne rzesze osób zostały wypchnięte do instytucji parabankowych czy wręcz do szarej strefy polskiej gospodarki _ - ocenił.

Związek banków sceptycznyW opinii szefa ZBP zmiany w rekomendacjach nie spowodują _ eksplozji _ kredytowej, ale poprawią dostęp do kredytów. _ - Oczywiście nie należy się liczyć z eksplozją kredytu konsumenckiego w polskich warunkach, ale ze względu na coraz lepszy system wymiany informacji o klientach oraz nabyte doświadczenia w ostatnich latach myślę, że można liczyć się z istotną poprawą dostępu do kredytów konsumenckich _ - ocenił.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m93552.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kredyt;hipoteczny;jest;coraz;slabiej;dostepny,72,0,1160264.html) *Kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne? * Marże kredytów rosną, spada natomiast zdolność kredytowa Polaków. Pietraszkiewicz ostrzegł jednak, że planowane zmiany w Rekomendacjach KNF, szczególnie w rozwiązaniach szczegółowych, nie mogą być _ zbyt daleko idące _.

_ - Chodzi o to, aby promować pewną filozofię i dobre praktyki, ale nie stosować rozwiązań ilościowych, szczegółowych dlatego, że może to doprowadzić w przyszłości do przeregulowania _ - stwierdził.

Dodał, że ZBP liczy na to, że bankowi eksperci będą mogli współpracować z KNF nad zmianami w rekomendacjach. _ - Prace mogą potrwać 2-3 miesiące, ale chcemy, aby to były rekomendacje wysokiej próby _ - podkreślił.

Pietraszkiewicz zwrócił też uwagę na potrzebę podjęcia wysiłków zmierzających do wzrostu krajowych zasobów finansowych stanowiących źródło finansowania rozwoju gospodarki, w tym upowszechniania długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe i emerytalne.

W celu poprawy bezpieczeństwa obrotu i zarządzania ryzykiem kredytowym konieczne są - jak stwierdził - zmiany w ustawach o kredycie konsumenckim i systemie wymiany informacji gospodarczej po to, aby nie dochodziło do nadmiernego zadłużenia klientów lub podejmowania decyzji kredytowych w oparciu o fałszywe informacje.

Czytaj więcej w Money.pl
Trudniej o kredyt? Od dziś nowe przepisy _ - Większość banków już od dawna stosuje nowe przepisy - _ mówi Stanisław Kluza, szef KNF.
KNF chce zabrać tanie kredyty hipoteczne w euro Jeżeli planujesz zakup mieszkania, warto się pospieszyć. Bo rata kredytu w euro może być nawet o 20 proc. niższa niż przy kredycie w złotych.
Będzie trudniej o kredyt. Sprawdź dlaczego Zdaniem analityków przeciętny Polak dostanie w banku niższy kredyt hipoteczny niż w ubiegłym roku.
Tagi: kredyty hipoteczne, kredyt, giełda, kraj, raport, raporty, czołówki, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska, banki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz