Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wódki Sobieski i Krupnik przestały smakować Polakom. Sprzedaż w dół o ponad połowę

108
Podziel się:

Marie Brizard, spółka produkująca znane polskie marki mocnych alkoholi, znowu ma pod górkę. Sprzedaż leci na łeb na szyję, głównie w Polsce.

Polacy odwrócili się od marek Krupnik i Sobieski. Przynajmniej na chwilę
Polacy odwrócili się od marek Krupnik i Sobieski. Przynajmniej na chwilę (Kuba Bożanowski/flickr (CC BY 2.0))

Przychody francuskiej Marie Brizard Wine & Spirits spadły o 1,6 proc. w pierwszym kwartale do 82,2 mln euro. Niby niewiele i może nie byłoby o czym pisać, gdyby nie poważna sytuacja części firmy, która zajmuje się produkcją markowych alkoholi.

Spadek ich sprzedaży wyniósł w pierwszym kwartale aż 20 proc. Udało się to co prawda nadrobić działalnością dystrybucyjną i produkcją na zlecenie sieci handlowych, tyle że to segmenty mniej rentowne.

Szczególnie źle wygląda działalność w Polsce. Sprzedaż spadła o aż 62 proc. do zaledwie 3 mln euro.

Zobacz też: Kraków zakaże sprzedaży alkoholu, by walczyć z pijanymi kierowcami i mieszkańcami. Wydanie: 30 maja 2018

- Na wyniki Grupy nadal wpływ ma bardzo trudne środowisko operacyjne na koniec 2017 roku i wysoki poziom zapasów - poinformowała spółka w komunikacie. Jednocześnie wskazuje, że menadżerowie w Polsce aktywnie próbują „jak najszybciej zaradzić tej sytuacji”.

Wdrożono w Polsce plan działania oparty na pięciu dużych inicjatywach. Spółka skupi się na segmentach rynku, przynoszących największy zysk, m.in. na wersjach smakowych Krupnika i William Peel, które dobrze przyjęły się na rynku.

Na ukończeniu jest destylarnia w Łańcucie, którą zbudowano kosztem 20 mln euro. Mianowano też nowego dyrektora sprzedaży, który finalizuje ustanowienie nowej organizacji sprzedaży z konkretnymi planami działania dla dystrybucji i widoczności produktów spółki w sklepie. Wdrażana jest też tradycyjna strategia dystrybucji. Wreszcie usprawnia się kontrolę wewnętrzną.

Te działania mają dać skutek już od początku drugiego kwartału. Spółka jednak traktuje rok 2018 jako rok przejściowy, który zapoczątkuje stopniowy wzrost w Polsce.

W Polsce tragicznie, poza Polską źle

Problem w tym, że i w pozostałych krajach, na których Marie Brizard działa, biznes nie idzie najlepiej. W Europie Zachodniej sprzedaż spadła o 8 proc. do 27 mln euro, w tym we Francji o 7 proc. do 23 mln euro.

Spółka tłumaczy, że to efekt planowej koncentracji działań marketingowych na tych okresach roku, gdy to ma największy sens, tj. kiedy klienci kupują najwięcej alkoholi. Poza tym nawalił dystrybutor w Wielkiej Brytanii.

W Ameryce, przedtem najbardziej obiecującym rynku dla spółki, wspartym kilka lat temu m.in. zaangażowaniem Bruce'a Willisa w akcję marketingową, przychody były niższe o aż 25 proc. i spadły do 2,6 mln euro. Wyjaśnieniem ma być oczekiwanie dystrybutorów na nowy wzór butelki Sobieski, przez co nie składali nowych zamówień, a tylko pozbywali się zapasów.

Jak wspomniano wyżej, dobrze radziły sobie tylko segment dystrybucji alkoholi, czyli Sobieski Trade, którego przychody wzrosły o 21 proc. rdr do 27 mln euro oraz segment marek własnych sieci handlowych, który dał 18-procentowy wzrost obrotów do 19 mln euro. Pozytywnie spółka ocenia też sprzedaż w Bułgarii.

Słabsze wyniki, to i gorsze notowania spółki. W tym roku akcje spółki spadły na warszawskiej giełdzie o 37 proc. i choć w czerwcu odbiły w górę, to dzieje się to po wyznaczeniu historycznych minimów.

Notowania akcji Marie Brizard

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
Kiler
5 lata temu
Może Polacy poszli po rozum i zamiast truć się goofnem sami pędzą coś co na drugi dzień nie powoduje torsji i leb nie pęka.
Sobieski...
5 lata temu
to ten co był na wycieczce pod Wiedniem?
Ziom z pod sk...
5 lata temu
Dla mnie żadna wódka nie smakuje tak jak kiedyś. Teraz każda stała się pyszna. Codzienie z ziomami z pod sklepu chodzimy zbierać puchy aby można było zrobić zrzute, na tak dobry i zdrowy napoik. Zdrowie przecież najważniejsze a gdy nie pije to mam takie drgawki, że na samą myśl chce sięgnąć po kolejnego kielicha. Najgorsze, że w tym kraju bieda, nie ma pracy dla takich wykwalifikowanych degustatorów jak ja.
Real
5 lata temu
Najlepszy krupnik gotowała moja św. pamieci MAMA a po wódce jest tylko kac i sucho w buzi .
Olek z fabryk...
5 lata temu
Alkohol jest niezdrowy to bbbbb dobrze ze spada jego sprzedaż.
...
Następna strona