Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys migracyjny. Juncker: brakuje 2,3 mld euro od państw UE

0
Podziel się:

Juncker relacjonował, że przywódcy unijni obiecali podczas szczytu, że osiągną przynajmniej taki poziom finansowania na kryzys uchodźczy, jaki ze swojej strony przewiduje KE.

Kryzys migracyjny. Juncker: brakuje 2,3 mld euro od państw UE
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował po czwartkowym szczycie UE, że ze strony państw członkowskich brakuje deklaracji wpłaty na fundusze wspierające uchodźców w wysokości 2,3 mld euro. Kraje UE mają jednak uzupełnić te środki.

- Miałem dziś tylko jeden cel, doprowadzenie państw członkowskich do (wypełnienia) ich obietnic z 23 września - powiedział wskazując, że w tej chwili ze strony państw członkowskich brakuje deklaracji wpłat w wysokości 2,3 mld euro.

Juncker relacjonował, że przywódcy unijni obiecali podczas szczytu, że osiągną przynajmniej taki poziom finansowania na kryzys uchodźczy, jaki ze swojej strony przewiduje KE. Dodatkowa kwota, jaką Komisja chce przeznaczyć ten cel to 1,7 mld euro w 2015 i 2016 r. Przedstawiciele państw unijnych w Brukseli oraz prezydencja luksemburska mają pracować, by suma ta została zadeklarowana w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Jean Claude Juncker wyraził nadzieję, że unijne stolice wkrótce przedstawią swoje plany. Zwrócił on uwagę zwłaszcza na fundusz dla Afryki, ze względu na zbliżające się w połowie listopada spotkanie unijnych liderów z przedstawicielami krajów afrykańskich, jakie odbędzie się w Valletcie na Malcie. - Byłoby nie do zaakceptowania gdybyśmy na tym spotkaniu nie położyli konkretnych pieniędzy na stół. Dlatego jestem pewny, że w ciągu kilku tygodni pieniądze się znajdą - powiedział Juncker.

Na fundusz dla Afryki państwa członkowskie zadeklarowały prawie 2 miliardy euro, z czego do czwartkowego szczytu zobowiązały się do wypłaty 3 milionów. W przypadku funduszu dla Syrii z obiecanych 500 milionów, zadeklarowano jedynie 8 milionów. Nieco lepiej sytuacja wygląda z pomocą dla organizacji zajmującym się uchodźcami. Dotychczas poszczególne stolice zobowiązały się do przekazania około 270 - z 500 milionów euro.

Najwięcej obiecały Wielka Brytania - ponad 130 milionów i Niemcy - 100 milionów.
Polska zadeklarowała 2 miliony euro. Połowa z tej sumy ma być przeznaczona na wsparcie działań Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, a druga połowa -
na Światowy Program Żywnościowy.

Zobacz także: Zobacz także:
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)