Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji: 13 sierpnia rozstrzygnie się los wielomiliardowej pożyczki

0
Podziel się:
Kryzys w Grecji: 13 sierpnia rozstrzygnie się los wielomiliardowej pożyczki
(PAP/EPA)

Ateny oczekują na tekst porozumienia z wierzycielami w sprawie nowej pomocy finansowej w wysokości 86 miliardów euro. W sobotę, najpóźniej w niedzielę tekst ma zostać przesłany przez Brukselę.

Jak podają greckie źródła rządowe, wczoraj wieczorem przedstawiciele ministerstw finansów strefy euro pozytywnie ocenili wstępne warunki porozumienia z Grecją oraz stwierdzili, że możliwe jest osiągnięcie porozumienia bez potrzeby sięgania po kredyt pomostowy, finansowany przez wszystkie kraje unijne.

Celem Grecji jest zaakceptowanie warunków porozumienia i przegłosowanie nowego pakietu reform w greckim parlamencie najpóźniej w czwartek, 13 sierpnia. Następnego dnia na szczycie państw strefy euro mógłby zostać przedstawiony ostateczny projekt porozumienia i rozpoczęłaby się procedura głosowań w parlamentach poszczególnych krajów unijnych, która skończyłaby się do 18 sierpnia. W ten sposób Grecja otrzymałaby w terminie pierwszą transzę pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro. Pieniądze te są potrzebne Grecji na spłatę kolejnej raty pożyczki w Europejskim Banku Centralnym.

Termin spłaty mija 20 sierpnia. Strona grecka deklaruje, że zależy jej na trzymaniu się wyznaczonych dat, ale nie jest pewna, czy w ostatniej chwili nie pojawią nieprzewidziane przeszkody.

Z kredytu, o który ubiega się Grecja, rząd chce spłacić swoje zobowiązania względem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, a także pokryć czteromiliardowy dług wewnętrzny.

Zobacz także: Zobacz także: Grecka turystyka w tarapatach. Niemcy rezygnują z wycieczek
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)