Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie. Obama poucza, jak z niego wyjść

0
Podziel się:

Podczas piątkowo-sobotniego szczytu G8 ma być omówiona sytuacja w strefie euro, którą zaniepokojeni są przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw spoza UE.

Kryzys w Europie. Obama poucza, jak z niego wyjść
(PAP/EPA)
bECJsMUl

Podczas piątkowo-sobotniego szczytu G8 ma być omówiona sytuacja w strefie euro, którą zaniepokojeni są przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw spoza UE. Prezydent USA Barack Obama uważa, że Europa musi robić więcej, by pobudzić wzrost gospodarczy.

Szczyt G8 odbędzie się w rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych w Camp David, 100 km na północ od Waszyngtonu. Członkami grupy G8 są: USA, Rosja, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. UE na spotkaniu reprezentować będą przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Na G8 zadebiutuje francuski prezydent Francois Hollande.

_ - Liderzy krajów spoza UE zwrócą uwagę na sytuację w strefie euro, a UE wskaże na niepokojące trendy gdzie indziej _ - powiedział tuż przed spotkaniem wysokiej rangi unijny urzędnik. Jego zdaniem, liderzy nie będą skupiać się na poszczególnych państwach eurolandu tylko na strefie euro _ jako takiej _.

bECJsMUn

A przy obecnych trendach, niektórzy analitycy nie wykluczają nawet rozpadu eurolandu. W tym tygodniu kurs euro w stosunku do dolara był najniższy od 4 miesięcy. Zaniepokojeni rozpisaniem nowych wyborów w kraju klienci greckich banków w poniedziałek i wtorek wycofali z nich ponad 1,2 mld euro, czyli ok. 0,75 proc. wszystkich depozytów. Rosną koszty obsługi długu Hiszpanii i Włoch; tzw. spread hiszpańskich obligacji względem postrzeganych za najbezpieczniejsze niemieckich papierów przekroczył 5 proc. Zagrożony jest hiszpański system bankowy, pomimo nacjonalizacji spadają akcje kluczowego pożyczkodawcy Bankia.

Według nieoficjalnych informacji szefowie państw spoza UE są szczególnie zaniepokojeni prognozami gospodarczymi kontynentu oraz niepewną sytuacją Grecji. Politycy w UE posuwają się nawet do gróźb wykluczenia Aten ze strefy euro, jeśli Grecja nie dotrzyma zobowiązań ws. reform wynikających z pakietu pomocy UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

We wtorek prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie o sytuacji gospodarczej w Europie z włoskim premierem Mario Montim. Jak poinformowały po rozmowie służby prasowe Białego Domu obaj liderzy zgodzili się co do tego, że _ potrzebne jest zintensyfikowanie wysiłków, by promować wzrost i zatrudnienie _. Po rozmowie cytowany przez Reutersa Monti powiedział, że Obama jest _ poważnie zaniepokojony _ sytuacją w strefie euro.

Jak wskazują komentatorzy, apel Obamy o wzrost w Europie jest zbieżny z zamiarami Hollande'a utemperowania oszczędnościowych nacisków Niemiec. Od początku kryzysu, USA i Europa miały rozbieżne poglądy na to, jak z niego wychodzić. Zdaniem amerykańskich ekonomistów, gospodarka w czasie kryzysu potrzebuje paliwa, jakim są wydatki publiczne, a nie zaciskania pasa.

bECJsMUt

O unijnej strategii wzrostu 23 maja podczas nieformalnego szczytu UE w Brukseli mają rozmawiać szefowie państw i rządów; decyzje mają podjąć na formalnym szczycie w czerwcu.

Poza reformami strukturalnymi w krajach UE, dotychczas jedyną konkretną prowzrostową propozycją jest podniesienie aktywów Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 10 mld euro, by mógł udzielić pożyczek i wsparcia dla europejskich projektów na łączną kwotę 60 mld euro. EBI miałby np. emitować obligacje (tzw. project bonds) przeznaczone na finansowanie inwestycji w unijną infrastrukturę.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t203933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;we;wloszech;obama;chwali;premiera;wloch,34,0,1023266.html) Obama chwali premiera Włoch. Zobacz za co Prezydent USA Barack Obama wyraził swoje uznanie dla Mario Montiego za skuteczne działania na rzecz wyjścia Włoch z kryzysu zadłużeniowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t197993.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/stany;obserwuja;unijny;szczyt;wychodzenie;z;kryzysu;jest;chwiejne,33,0,984865.html) Obama się martwi, dzwoni do Merkel Dzisiejszy szczyt Unii Europejskiej jest uważnie obserwowany w Stanach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t189544.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;rozmawial;z;przywodcami;unii;co;im;powiedzial,117,0,964725.html) Pilne konsultacje Obamy. Chodzi o Europę Prezydent USA Barack Obama przeprowadził rozmowy telefoniczne z niektórymi przywódcami europejskimi.
bECJsMUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)