Notowania

kryzys w strefie euro
15.02.2012 18:44

Kryzys w Grecji. Skąd się wziął?

Grecja stworzyła doskonały katalog najgorszych praktyk - powiedział Mario Monti w Parlamencie Europejskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

*Uzasadniając surowe traktowanie Greków, premier Włoch Mario Monti przypomniał w dzisiaj, że są oni odpowiedzialni m.in. za nepotyzm, unikanie płacenia podatków i oszustwa w przetargach. Chwalił rosnącą w UE dyscyplinę jako nowy niemiecki produkt eksportowy. *

_ - Ta surowość, z którą dziś jest traktowana Grecja, jest być może przesadna, ale nie zapominajmy - a mówię to skromnie jako zewnętrzny obserwator - że to Grecja stworzyła doskonały katalog najgorszych praktyk _ - powiedział Mario Monti w Strasburgu podczas debaty z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim.

Wśród tych praktyk wymienił nepotyzm, unikanie płacenia podatków, oszustwa w przetargach i zamówieniach publicznych, a także brak konkurencyjności i oszustwa statystyczne.

Monti odnosił sie do krytycznych głosów w debacie w PE na temat reform i środków oszczędnościowych w Grecji, w tym redukcji pensji i emerytur, wymuszanych przez strefę euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową. Z powodu tych reform w Grecji nasilają się protesty społeczne i strajki.

_ - Gdybym był Niemcem, to byłbym dziś nieco smutny, że przez te dwa lata nie udało się zrobić więcej postępu w Grecji, choć to reformy, które normalnie trwają pokolenia. Ale gdybym był Niemcem, byłbym dumny, że udało się wyeksportować niemiecką kulturę stabilizacji _ - powiedział na konferencji prasowej.

Monti unikał w Strasburgu porównań Włoch i Grecji, ale przyznał, że jest zasadnicza różnica na korzyść jego kraju: we Włoszech wybory będą dopiero za rok, a rząd premiera Grecji Lukasa Papademosa działa pod presją kwietniowych przyspieszonych wyborów. _ - Każdy rząd, który musi podejmować trudne decyzje przed wyborami byłby w trudnej sytuacji _ - powiedział Monti.

W przemówieniu w Strasburgu Monti powtórzył zobowiązanie Włoch do ustabilizowania bieżących finansów publicznych w 2013 roku. Chwalił rosnącą dyscyplinę finansów publicznych w UE, ale podkreślał też potrzebę wzrostu gospodarczego. W tym kontekście apelował o rozwój wspólnego rynku, który określił _ duchem i ciałem integracji europejskiej _.

Monti przyznał, że jego rząd i reformy cieszą się zrozumieniem społeczeństwa włoskiego. Martwił się jednak, że opinia publiczna jest coraz mniej entuzjastyczna. _ - Nie chcę stracić tego surowca (entuzjazmu społecznego), a raczej go mnożyć. Dlatego muszę starannie wyjaśniać reformy i przekonywać argumentami, a nie cokolwiek narzucając _ - powiedział.

Jego przemówienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, owacjami na stojąco i komplementami od liderów największych frakcji politycznych z różnych stron sali._ - Jesteśmy dumni, że jest pan premierem i jesteśmy pod wrażeniem koniecznych reform strukturalnych. _

_ - Wreszcie mamy też prawdziwego premiera-federalistę _ - powiedział były premier Belgii i szef frakcji liberałów Guy Verhofstadt. Zaproponował, by Monti po zakończeniu swej trudnej misji jako premier Włoch, pojechał do Grecji i innych państw w kryzysie, by dzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji w Money.pl
Kryzys w Grecji. Przed południem zapadną kluczowe decyzje Wszystko zależy od tych trzech polityków. Zobacz, co dzisiaj powiedzą.
Bankructwo Grecji coraz bliższe. Co dalej? Jeden z czołowych europejskich polityków nie szczędzi słów na krytykę Aten. Zobacz, od czego uzależniona jest dodatkowa pomoc dla Greków.
Papademos: 130 miliardów euro to za mało Niewykluczone, że drugi pakiet ratunkowy wart 130 mld euro i redukcja zadłużenia o 100 mld mogą nie wystarczyć.
Tagi: kryzys w strefie euro, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz