Notowania

grecja
14.02.2012 12:32

Kryzys w Grecji. Unia gotowa na bankructwo

Ujawnili opinię niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

- _ Prawdą jest, że Grecja przez wiele lat żyła ponad stan _ - mówi Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec. Jego zdaniem nie ma alternatywy wobec realizacji przez Grecję programu oszczędności.

- _ Unia Europejska jest lepiej przygotowana na ewentualne bankructwo Grecji niż jeszcze przed dwoma laty _- uważa niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zapewnił jednak, że UE zrobi wszystko, by uratować Grecję przed plajtą.

Przykładem greckiego życia ponad stan - jak wskazuje minister - jest wysokość płacy minimalnej w Grecji, która dotąd była większa od średniej w pozostałych krajach strefy euro._ - Musimy znaleźć drogę, by grecka gospodarka znów mogła zarabiać pieniądze _ - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla telewizji ZDF,.

Niemiecki minister zaapelował też do rządu w Atenach, by ten przyjął oferowaną przez UE pomoc w realizacji programu oszczędności. _ - Celem jest wyłącznie wsparcie Grecji, nic więcej _ - zapewnił.

W minionych tygodniach oburzenie w Atenach wywołała propozycja powołania przez UE komisarza budżetowego dla Grecji, który miałby prawo wetować większe wydatki z greckiego budżetu. Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponowali utworzenie specjalnego konta dla Grecji, na które trafiałyby środki, przeznaczone później na spłatę długów tego kraju.

_ - Gdyby jednak plan ratunkowy dla Aten się nie powiódł, to UE jest lepiej przygotowana na bankructwo Grecji, niż jeszcze dwa lata temu _ - przyznał Schaeuble.

Podobnego zdania jest polityk bawarskiej chadecji CSU Stefan Mueller. Jego zdaniem europejskie fundusze ratunkowe EFSF i EMS stanowią wystarczające _ mury ochronne _ na wypadek bankructwa Grecji, a większość banków odpisała już greckie obligacje na poczet strat. _ - W razie potrzeby fundusze ratunkowe mogłyby pomóc również bankom, które znajdą się w tarapatach, aby nie doszło do kryzysu sektora bankowego _ - ocenił Mueller, cytowany przez prasę.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
Ateny płoną. Czarny scenariusz się sprawdza. Zobacz wstrząsające sceny Szturm na banki, eksplozja przestępczości - efekty głosowania w greckim parlamencie?
Takie będą efekty bankructwa Grecji Nikt, kto nie zgadza się z programem oszczędności, nie może pozostać w rządzie - oświadczył Lukas Papademos.
Greccy posłowie wolą odejść, niż oszczędzać Kolejni członkowie rządu Lukasa Papademosa podali się do dymisji.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz