Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Tną pieniądze na siły zbrojne

0
Podziel się:

Hiszpańskie siły zbrojne są zadłużone i nie da się ich utrzymać w obecnym stanie w tych warunkach budżetowych. Siły lądowe o ponad 50 proc. zredukowały liczbę manewrów a połowa czołgów stoi bezczynnie, bo trzeba oszczędzać na paliwie.

Kryzys w Hiszpanii. Tną pieniądze na siły zbrojne
(AP/Fotolink/East News)
bFgrHyGd

Proporcjonalnie do wielkości swojej gospodarki Hiszpania wydaje na siły zbrojne mniej niż większość krajów europejskich. Kryzys mocno dotyka również wojsko i rząd w Madrycie decyduje się na wiele rozwiązań oszczędnościowych.

_ Principe de Asturias _ był przez 25 lat okrętem flagowym hiszpańskiej marynarki wojennej. Ten lotniskowiec, jedyny w królewskiej armadzie, mógłby jeszcze jakiś czas pełnić służbę, ale konieczna byłaby jego duża modernizacja. Na to nie ma jednak pieniędzy, więc pierwszy hiszpański lotniskowiec pójdzie na złom.

Siły zbrojne oszczędzają, gdzie tylko mogą. Swój okręt zaopatrzeniowy _ Cantabria _ marynarka wojenna wynajęła na rok Australii. Obchody Dnia Sił Zbrojnych wypadły znacznie skromniej niż zwykle - zrezygnowano z tradycyjnej parady i oficjalnego przyjęcia, bowiem zamiast 1,3 mln euro, jak w poprzednich latach, do dyspozycji było zaledwie 90 tys. euro.

bFgrHyGf

Od czasu, gdy przed pięciu laty rozpoczął się w Hiszpanii kryzys, budżet obronny obcięto o 30 procent, do 6 mld euro. Ale te cięcia nie są jedynym problemem sił zbrojnych - ciążą na nich zobowiązania finansowe wysokości ok. 30 mld euro z czasów, gdy w kasie państwowej było jeszcze sporo pieniędzy i Hiszpania zamawiała nowe systemy uzbrojenia.

Teraz rząd stara się, w miarę możliwości, redukować tamte zamówienia. Postanowiono m.in. zrezygnować z zakupy 14 myśliwców Eurofighter 2000. Madryt chciałaby też odsprzedać innym krajom 13 z 27 zamówionych wojskowych samolotów transportowych A-400M. Z 45 zamówionych śmigłowców NH-90 Madryt chce kupić tylko 22, a ze 190 pojazdów opancerzonych Pizarro - 117.

Gazeta _ El Pais _ ostrzegła ostatnio, że hiszpańskie siły zbrojne są zadłużone i nie da się ich utrzymać w obecnym stanie w tych warunkach budżetowych. _ El Pais _ ujawnił, że siły lądowe o ponad 50 proc. zredukowały liczbę manewrów i że połowa czołgów stoi bezczynnie, bo trzeba oszczędzać na paliwie.

Minister obrony Pedro Morenes podkreślił, że hiszpańskie wojsko ma zdolność bojową, ale oszczędności muszą mieć swoje granice. Szef sztabu generalnego Fernando Garcia dodał, że w obecnej sytuacji budżetowej obronności nie da się długo utrzymać na niezbędnym poziomie.

bFgrHyGl

Krytycy zwracają jednak uwagę, że siłom zbrojnym brakuje nie tylko pieniędzy, ale także jasnej strategicznej koncepcji. Niektóre systemy uzbrojenia, takie jak czołgi Leopard, kupiono, choć zapewne nigdy nie zostaną użyte - ostrzegł ekspert ds. wojskowości Jesus A. Nunez Villaverde. Dodał, że Leopardy zamówiono, ponieważ odpowiedzialni za te sprawy _ myśleli bardziej o dawnych wojnach niż o operacjach, jakie zapewne przyjdzie prowadzić w przyszłości _.

Czytaj więcej o sytuacji w Hiszpanii w Money.pl
Bezrobocie przekracza 56 procent. "Walczcie" - Walczcie o przyszłość bezrobotnych - apelują do hiszpańskiego rządu centrale związkowe. Ich liderzy spotkali się z premierem Mariano Rajoyem przed szczytem Unii Europejskiej.
Hiszpanom już znudziło się protestowanie? Rząd poprosił o międzynarodową pomoc w uzdrowieniu finansów państwa, ale w zamian za nią musiał zobowiązać się do drastycznych oszczędności.
Ujawnili 80 mld euro na zagranicznych kontach Wszyscy, którzy złożyli deklaracje nie poniosą odpowiedzialności prawnej za niepłacone od posiadanych dóbr podatki.
bFgrHyGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)