Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Demokracja rozczarowała

0
Podziel się:

Aż 95 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji życiowej, a 77 proc. wątpi, czy w najbliższym czasie nastąpi poprawa kondycji krajowej gospodarki.

Kryzys w Portugalii. Demokracja rozczarowała
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

87 proc. Portugalczyków jest niezadowolonych z ustroju demokratycznego, a zdecydowana większość społeczeństwa nie wierzy w poprawę jakości życia w tym kraju - wynika z opublikowanego dziś sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Katolicki w Lizbonie.

Aż 95 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji życiowej, a 77 proc. wątpi, czy w najbliższym czasie nastąpi poprawa kondycji krajowej gospodarki.

Zdaniem autorów badania Portugalczycy niechętnie odnoszą się do demokracji na skutek nieudolnych działań ostatnich dwóch ekip rządzących, najpierw gabinetu socjalistów, a obecnie centroprawicowego gabinetu Pedra Passosa Coelho.

Ponad 75 proc. społeczeństwa uważa, że rządy poprzedniego premiera Jose Socratesa oraz jego następcy Coelho przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w kraju.

W opinii portugalskich socjologów sondaż dowodzi postępującej radykalizacji nastrojów w kraju. Według socjologa Jose Brandoo de Brito najnowsze badanie potwierdza tezy opublikowanego w styczniu 2011 r. opracowania pt. _ Decyzje Portugalczyków _, wskazującego na nostalgię mieszkańców Portugalii za autorytarnym reżimem salazarystów.

_ - Z opracowania wynikało, że aż 46 proc. Portugalczyków pozytywnie ocenia sytuację gospodarczo-społeczną w ostatnich latach prawicowej dyktatury Antonio de Oliveiry Salazara _ - przypomniał de Brito.

W sobotę około 800 tys. obywateli przeszło ulicami 40 portugalskich miast w marszach protestacyjnych przeciwko polityce oszczędnościowej rządu. Ich głównym żądaniem było odstąpienie gabinetu Coehlo od planowanej podwyżki składki pracowniczej na ubezpieczenie społeczne z 11 do 18 proc.

Portugalia jest demokratycznym państwem od 1974 r. W wyniku bezkrwawego zamachu stanu, tzw. rewolucji goździków, obalony został autorytarny reżim salazarystów, rządzący krajem od ponad 45 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kryzys w strefie euro przez cięcia Portugalska koalicja rządowa drży w posadach. Wszystko przez kolejne antykryzysowe cięcia, zapowiedziane przez premiera Pedra Passosa Coelho.
Wyrok na Portugalię odroczony? Trojka zdecydowała Inspektorzy wierzycieli Portugalii z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej podjęli ważną decyzję.
Stąd chce wyjechać 70 proc. studentów Niepokojące wyniki badania wśród portugalskich studentów. Aż dwie trzecie z nich poważnie myśli o emigracji po ukończeniu nauki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)