Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Kubańskie cygara w opałach. Pogoda i słabe zbiory przyczynami kłopotów w produkcji

2
Podziel się:

Najbardziej znany kubański produkt ma kłopoty. Wszystko przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Kuba nie może zaspokoić popytu na jeden z najbardziej poszukiwanych swoich towarów, czyli słynne hawańskie cygara. Nad swoim losem ubolewali producenci cygar na festiwalu Pinar del Rio.

Kubańskie cygara w opałach. Pogoda i słabe zbiory przyczynami kłopotów w produkcji
(DYDPPA/REX Shutterstock)

Długotrwałe intensywne opady oraz dotkliwa susza, spowodowane przez efekt El Nino, spowodowały znaczne straty na polach uprawnych, w tym na plantacjach tytoniu w prowincji Pinar del Rio, na zachodzie kraju. Tam właśnie jest ich najwięcej.

Jakość liści tytoniowych również pozostawia w tym roku wiele do życzenia. "Po prostu nie mają odpowiedniej struktury. To wina pogody. Są lata lepsze i gorsze" - mówi pracownica jednej z fabryk cygar Mavelys Linares.

W rezultacie Kuba nie może sprostać zamówieniom zagranicznych odbiorców swoich cygar, a zwłaszcza niektórych z najbardziej cenionych marek, jak np. Cohiba Esplendidos.

"Duże cygara wymagają dużych liści. Jeżeli nie ma się odpowiedniej jakości tytoniu aby wyrabiać Cohiby, to nie należy ich robić i Kuba to rozumie" - mówi jeden z ekspertów tego rynku Christoph Puszkar, który importuje hawańskie cygara do Niemiec, Austrii i Polski.

Cygara stanowią czwarty pod względem wielkości kubański towar eksportowy. Są też jednym z najbardziej popularnych towarów na rynku krajowym.

Załamanie produkcji nastąpiło w wyjątkowo niefortunnym okresie kiedy popyt na hawańskie cygara za granicą i w kraju wzrósł do rekordowego poziomu. Przyczyniły się do tego wzrostu rynki tzw. krajów wschodzących i wzrost zagranicznej turystyki na Kubie.

W ubiegłym roku sprzedaż kubańskich cygar wzrosła o 5 proc. do poziomu 445 mln dolarów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
jest rozwiąza...
7 lat temu
Sprzeda się im GMO tytoniu z gronorostami i na morzu będą uprawiać. My tam żremy zwiewrzątka karmione tym czymś i tylko błędy w pisaniu robimy.
jaracz
7 lat temu
Ale tragedia, palacze wyzdychają czy co? cena w górę i tak pójdą a Kuba więcej zarobi