Notowania

KUKE: w tym roku polski eksport wzrośnie o 8 procent. Ubiegły rok był słaby

Polski eksport liczony w euro wzrósł w grudniu o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W tym roku ma być o 8 proc. wyższy - szacuje KUKE. Szacunki na ten rok poprawiły się w porównaniu z poprzednim badaniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Ubiegły rok KUKE ocenia negatywnie.

Eksport z Polski wyniósł 14,02 mld euro w grudniu 2016 r., co oznacza spadek o 12,1 proc. w porównaniu z listopadem oraz wzrost o 2,4 proc. w ujęciu rocznym, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Korporacja oczekuje wzrostu eksportu o 8 proc. rok do roku do 189,9 mld euro w całym 2017 roku. To więcej o 1 mld euro w porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca.

Takie dane KUKE uzyskał na podstawie analizy danych o stanie gospodarki w grudniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych.

Liczony w złotych eksport wyniósł 62,19 mld zł, tj. o 11,0 proc. mniej niż w listopadzie i równocześnie o 5,9 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

"Prognozy popytu na nasze towary dla roku 2017 wskazują na zwiększenie sprzedaży do 189,9 mld euro, tj. o 8 proc., a w statystykach złotowych do 809,9 mld, co oznaczać będzie wzrost rzędu 5,6 proc." - podaje KUKE w komunikacie.

Analitycy Korporacji podkreślają, że obserwowany w grudniu spadek eksportu jest zjawiskiem typowym. Po wcześniejszym okresie (głównie październik - listopad) zakupów przez sektor handlowy na okres świąteczno-noworoczny, w grudniu intensywność dostaw wyraźnie spada.

KUKE prognozuje, że dynamika eksportu powinna się poprawiać w kolejnych miesiącach. "Korporacja oczekuje, że w okresie grudzień 2016 - luty 2017 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,1 proc. w euro, w wymiarze złotowym zaś o 6,5 proc." - wskazano w komunikacie.

2016 rok słaby dla eksportu

Jednocześnie analitycy negatywnie oceniają wyniki eksporterów za ubiegły rok. "Wyniki eksportu łącznie w pierwszych jedenastu miesiącach roku prezentowały się poniżej oczekiwań - zwłaszcza ze względu na bardzo niskie wyniki lipca i października oraz słabsze wyniki wypracowane w styczniu i maju" - podaje KUKE.

Korporacja przytacza statystyki pozostałych instytucji państwowych. Według NBP, eksport w okresie styczeń-listopad 2016 r. wyniósł 160 881 mln euro, czyli był o 2,1 proc. większy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Statystyki GUS pokazywały zaś kwotę 168 167 mln euro - większą niż przed rokiem o 1,7 proc.

Wynik dla całego 2016 r. w dynamice eksportu jest przewidywany na poziomie 2,2 proc. do 175,9 mld euro - podaje KUKE.

Tagi: eksport, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2017

Wachnicki Jarosław PawełEksport spada 2016 r. Prognozy były wyższe. W 2017 roku będzie niższy o 6% do 8%. Kreatywność sztuczna może to zmienić.

Rozwiń komentarze (1)