Notowania

ceny prądu
17.12.2018 15:17

Kukiz'15 sypie pomysłami. Klub proponuje obniżkę VAT-u i akcyzy na energię

Do Sejmu trafił projekt Kukiz'15. Klub proponuje, by obniżyć stawkę VAT-u do 5 proc. oraz akcyzę na energię elektryczną do ok. 4 zł. Rachunki miałyby spaść o kilkanaście procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)
Dzięki obniżce VAT-u i akcyzy ceny prądu spadłyby o kilkanaście procent

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka argumentował, że przy 20 zł za megawatogodzinę (MWh) mamy w kraju jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej stawek akcyzy. Z kolei najniższa możliwa stawka to 1 euro. Dlatego klub Kukiz'15 proponuje obniżkę z 20 zł do 4 zł 30 gr.

Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Tyszka tłumaczył, że podobne stawki obowiązują m.in. w Portugalii, Rumunii, Luksemburgu, Chorwacji, Irlandii, na Łotwie, Litwie oraz na Malcie.

Drugim elementem propozycji klubu jest obniżenie VAT-u na energię z 23 do 5 proc. Jednak to nie byłoby to takie proste, nawet gdyby większość sejmowa przychyliła się do pomysłu. Aby obniżyć VAT, rząd musiałby bowiem poprosić o zgodę Unię Europejską.

Wicemarszałek Sejmu wymienił, że VAT na poziomie 5 proc. za energię obowiązuje m.in. we Francji, na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

Dzięki obniżce tych danin, oszczędności na rachunku za prąd mogłyby wynieść po kilkanaście procent.

To kolejny projekt zgłoszony przez Kukiz'15 w ramach akcji „Poniedziałek Wolności”. Wcześniej do Sejmu trafiły propozycje dotyczące podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. czy obniżenia VAT-u na ubrania dziecięce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, ceny energii, kukiz'15, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2018

zenekObniżenie akcyzy i Vatu na prąd to najprostsze wyjsci. Dlaczego PiS nie chce tego zrobić tylko kombinuje jak koń pod górę.

17-12-2018

,,,,Czy ja bez zgody EUroburdelu mogę zrobić kakę?

17-12-2018

SkładakDroższy prąd, paliwo, żywność... Niedługo nie wystarczy na to nawet cudowne 500+

Rozwiń komentarze (12)